Dodano dn.: 3 listopada 2022

Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice oraz Biblioteka Publiczna w Niepołomicach zorganizowali wspólnie 21 października 2022 roku spotkanie autorskie z Panem Profesorem Andrzejem Piaseckim. 

Andrzej Piasecki jest historykiem, politologiem, specjalistą w zakresie samorządu terytorialnego, administracji publicznej. Zajmuje się również polityką regionalną, komunikacją społeczną i marketingiem politycznym. Należy do Komisji Administracji Publicznej Komitetu Nauk o Polityce PAN. Jest naukowcem, wykładowcą akademickim oraz autorem książek: · „Referenda w III RP”, „Samorząd terytorialny i wspólnoty lokalne”, „Wiek burzy i spokoju. Kalendarium dziejów Polski 1918 -2018”.

Spotkanie poświęcone było m.in. promocji najnowszej książki Pana Piaseckiego pod tytułem: „Kryzysy Polski współczesnej 1990-2022” . Pan Profesor w myśl motta rozmowy- „Porozmawiajmy o kryzysach”, nie udzielił nam standardowej prelekcji, czy typowego wykładu. Prowadził ciekawą opowieść o kryzysach, które nawiedziły Polskę przez ostanie 32 lata.  Mówił między innymi o takich zagadnieniach: lustracja i destabilizacja w 1992, dramatyczny finał prezydentury L. Wałęsy -1995, powódź tysiąclecia -1997, blokady rolnicze-1999, skutki afery Rywina-2003, kryzys finansowy w latach 2008-2009, katastrofa smoleńska – 2010, niepokoje w czasach pandemii 2020- 2022.

Nasz gość zaznaczył, że rzeczywistość kryzysu jest jedną z najbardziej podstawowych ludzkich rzeczywistości. Społeczeństwo od początku istnienia ma do czynienia z sytuacjami trudnymi. Są one wywołanymi zdarzeniami losowymi, niepowodzeniami politycznymi, porażkami grupy, partii, jednostki.  Życie każdego z nas, obywateli naznaczone jest ciągłymi zmianami, następstwie krytycznych wydarzeń. Żyjemy w niepewnych czasach. To wpływa na nasza psychikę. Nie mamy możliwości w pełni kontrolować zachowań ludzi, nie możemy przewidzieć w 100 procentach ataku żywiołów natury. Możemy jednak zawsze starać się ograniczać sytuacje wywołujące dany kryzys oraz minimalizować jego skutki. Profesor podkreślił, że każdy Czytelnik jego najnowszej książki oprócz wiedzy, znajdzie tu również pokrzepienie w teorii złotej myśli: „Nic nie jest tak ważne, jak nam się wydaje, wtedy, kiedy się to dzieje”.  Dodał również stwierdzenie, że każdy kryzys jest drogą do rozwoju. Wymaga od nas logicznego myślenia, dobrych decyzji, gotowości do szybkich zmian i chęci do życia w nowej sytuacji.  Musimy wtedy wiele zaakceptować, czasem i wiele poświęcić.  Musimy się rozwijać, być gotowi na przyjęcie nowej przyszłości. Musimy ją zaakceptować jako wolni ludzie, pełni satysfakcji z pokonania kryzysu.

Pan Piasecki wspomniał także o sukcesach, które nastąpiły po okresach kryzysu. Szczególną uwagę zwrócił na rozwój samorządów jako instytucji publicznej. Wskazał też na ogromy rozwój polskiej przedsiębiorczości, pokonanie bezrobocia. Podkreślił, że Polacy potrafią być potęgą humanitarną dla Ukrainy pogrążonej w wojnie. Pan Profesor stwierdził, że każdy z nas indywidualnie musi sobie radzić w sytuacji kryzysowej, a znajomość doświadczenia z przeszłości wzbudzi w nas nowe siły i nowe rozwiązania dla kryzysów, a one przecież i tak jakieś znowu przyjdą…Warto dodać, że nasz Gość wykorzystał czas kryzysu pandemii na napisanie nowej książki, którą dziś promujemy!

Ostatnia część spotkania poświęcona była na rozmowy z publicznością. Licznie przybyli do nas samorządowcy, nauczyciele, uczniowie, studenci Pana Profesora oraz Czytelnicy i sympatycy spotkań autorskich.  Padło wiele pytań, na które nasz gość odpowiadał w ciekawy i interesujący sposób. Na zakończenie każdy mógł zakupić książkę Pana Piaseckiego, otrzymać dedykację, autograf i zrobić sobie z naszym Gościem pamiątkowe zdjęcie.

Marta Piotrowska