Poprawiono dn.: 21 lutego 2024

Zapraszamy na tradycyjne fotograficzne podsumowanie 2023 roku. Dzięki fotorelacji i krótkim opisom przypomnimy sobie najważniejsze wydarzenia ostatnich dwunastu miesięcy w Gminie Niepołomice.

6 stycznia, po długiej przerwie Kolorowy Orszak Trzech Króli wrócił do Niepołomic. Zaangażowanie szkół, instytucji, parafii i organizacji zaowocowało uczestnictwem wielu osób. Wyjątkowo w tym roku Orszakowi Trzech Króli towarzyszył „Konkurs na Koronę”, w którym wzięło udział wiele szkół i przedszkoli. Wyróżnione korony można było obejrzeć na dziedzińcu a uczestnicy konkursu otrzymali nagrody.

Pierwszy miesiąc roku to tradycyjnie finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku już po raz 31. Kwestowaliśmy na jej rzecz. Hasłem tegorocznego grania było „Chcemy wygrać z sepsą!”. W całej gminie kwestowało 35 zespołów. Łącznie udało się zebrać około 91 tysięcy złotych.

26 stycznia wspólnie z Ewą Negrusz-Szczęsną oraz prof. Adamem Bodnarem odsłoniliśmy symboliczną tablicę przy Drzewie Pamięci Piotra Szczęsnego na Niepołomickich Błoniach.

26 stycznia w ramach Salonu Czwartkowego – Akademii Dobrych Manier gościliśmy w Zamku Królewskim prof. Adama Bodnara. Dyskusja na temat praworządności, rzetelności wykonywania obowiązków przez osoby pełniące funkcje publiczne, jawności podejmowanych przez rządzących decyzji przeciągnęła się do późnych godzin wieczornych. Na koniec spotkania prof. Adam Bodnar podpisywał swoje książki.

W styczniu i lutym zorganizowaliśmy zebrania sołeckie w sołectwach Gminy Niepołomice. Na każdym spotkaniu mieliśmy okazję przedstawić prezentację z działalności gminy za ostatnie cztery lata.

5 lutego 2023 r. odbyła się XIX Wielka wymiana książek zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną w Niepołomicach.

W sobotę 18 lutego 2023 roku w komnatach Zamku Królewskiego w Niepołomicach Burmistrz Roman Ptak, wiceburmistrz Michał Hebda wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Markiem Ciastoniem nagrodzili 36 par, które w 2022 roku obchodziły 50–lecie pożycia małżeńskiego.

W lutym 25-lecie istnienia świętowało Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Ochmanowie.

23 lutego, w konkursie Samorządowy Lider Zarządzania 2022 otrzymaliśmy wyróżnienie za współdziałanie z mieszkańcami i lokalnym instytucjami podczas projektowania i budowy Niepołomickich Błoń. Nagrodę odebrał zastępca burmistrza Michał Hebda.

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach zajeło 1 miejsce w konkursie architektonicznym im. Stanisława Witkiewicza, rozstrzygniętym przez zarząd woj. małopolskiego. Zarząd województwa przyznaje nagrodę im. Stanisława Witkiewicza raz na dwa lata za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne, sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski.

Niepołomicka Strefa Inwestycyjna powiększyła się o nowy magazyn logistyczny. Firma Logicor wybudowała strategiczny obiekt dla fabryki Royal Canin. Nowa inwestycja pomoże producentowi karmy dla zwierząt rozwinąć działalność na rynkach w Europie i Azji. Dla gminy rozwój strefy oznacza nowe miejsca pracy i nowe wpływy do budżetu.

27 lutego, w Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych, zainaugurowaliśmy działalność Centrum Organizacji Pozarządowych w Niepołomicach z siedzibą w Izbie Regionalnej.

1 marca tradycyjnie uczciliśmy pamięć „Żołnierzy Wyklętych” podczas niepołomickich obchodów.

W marcu przy ulicy Targowej 7 otwarliśmy nową placówkę naszego urzędu. Z Placu Zwycięstwa przenieśliśmy Straż Miejską, z ulicy Grunwaldzkiej – Referat Ochrony Powietrza, z Zamkowej – pracowników zajmujących się bezpieczeństwem. Przy Targowej zlokalizowane zostało Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz monitoring miejski przeniesiony z ulicy Kusocińskiego. Dyżury pełni też pani pełnomocnik ds. rozwiązywania problemów alkoholowych.

20 marca burmistrz Roman Ptak podpisał umowę na przebudowę ulicy Czerwonych Beretów oraz ulicy Wrzosowej na osiedlu Boryczów w Niepołomicach.

2 kwietnia w niedzielę palmową na Rynku w Niepołomicach odbyły się tradycyjne Targi Wielkanocne. I choć pogoda nie rozpieszczała, na kiermaszu pojawili się mieszkańcy szukający na stoiskach świątecznych produktów. Wysłuchaliśmy występu zespołu Niepołomiczanie oraz życzeń świątecznych włodarzy miasta.

8 kwietnia na stadionie przy ul. Kusocińskiego Puszcza Niepołomice pokonała w “meczu stulecia” Wisłę Kraków 2:1.

W Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa odbyła się X edycja Gminnego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej “Pieśń ujdzie cało”. W konkursie zorganizowanym przez Szkołę Podstawową ze Staniątek wzięło udział 106 uczestników z 6 szkół podstawowych.

22 kwietnia na Zamku Królewskim odbył się III Małopolski Konkurs Sygnalistyki Myśliwskiej „O Róg Zbramira”.

Przed majowym świątecznym weekendem tradycyjnie już rozdawaliśmy w Niepołomicach biało-czerwone flagi.

Tegoroczne Święto Narodowe rozpoczęliśmy uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Niepołomicach. Po mszy przeszliśmy Traktem Królewskim przez Rynek pod pomnik w Parku Miejskim. Pochód prowadziła reprezentacyjna Orkiestra Lira. W przemarszu uczestniczyły poczty sztandarowe szkół i organizacji gminnych, drużyny strażackie, kilkanaście delegacji z wiązankami kwiatów oraz licznie zebrani mieszkańcy.

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Niepołomicach aspirant sztabowy Rafał Dzierżak oficjalnie objął stanowisko komendanta Komisariatu Policji w Niepołomicach.

W maju zakończyliśmy akcję “Posprzątajmy w naszej gminie”. W trwającą kilka tygodni akcję włączyły się sołectwa, szkoły oraz organizacje, które w nagrodę otrzymały nasiona drzew, kwiatów i ziół.

16 maja MAN uroczyście otworzył rozbudowaną fabrykę ciężarówek. Kosztem 200 mln euro zwiększył moce produkcyjne z 230 aut dziennie na 2 zmiany do 300 na 3 zmiany. Zatrudnienie wzrosło o 1500 osób, do 2600 pracowników.

20 maja na Niepołomickich Błoniach odbył się II Bieg Kobiet “Mądrość jest kobietą”.

21 maja niemal 450 zawodników i zawodniczek rywalizowało na pięknych trasach Puszczy Niepołomickiej podczas X edycji biegowego Półmaratonu i Leśnej Dziesiątki oraz szóstej edycji kolarskiego wyścigu Gravel.

W weekend 27-28 maja w Niepołomicach odbył się II Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia CIAT. Po raz drugi w naszym mieście można było oglądać wspaniałe zaprzęgi z kraju i zagranicy.

1 czerwca w Parku Miejskim w Niepołomicach odbył się Bajkowy Dzień Dziecka zorganizowany przez Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa.

W weekend 9-11 czerwca Stowarzyszenie Kawalerii Ochotniczej im. Krakowskiej Brygady Kawalerii zorganizowało Święto 5. Dywizjonu Artylerii Konnej. Przy tej okazji rozegrane zostały eliminacje do mistrzostw Polski Militari 2023.

11 czerwca mieszkańcy Podłęża bawili się na ul. Kolejowej w Podłężu podczas festynu rodzinnego „Najlepsza drużyna to nasza rodzina”.

W niedzielę 11 czerwca Puszcza Niepołomice w finale baraży po dogrywce pokonała Bruk-Bet Termalikę Nieciecza i na stulecie klubu zanotowała historyczny awans do Ekstraklasy.

Niepołomickie Błonia zdobywają uznanie nie tylko wśród mieszkańców, ale są dostrzegane w całej Polsce. Nasze Błonia w konkursie „Wprost” zostały uznane najlepszą inwestycją prospołeczną roku.

W weekend 16-18 czerwca odbyły się 31. Dni Niepołomic, podczas których centrum miasta zapełniło się atrakcjami kulturalnymi i sportowymi. Plenerowe, otwarte dla wszystkich wydarzenia z dnia na dzień zyskiwały co raz szerszą publiczność.

Na ścianie budynku Szkoły Podstawowej w Podłężu powstał mural przedstawiający wizerunek św. Jadwigi Andegaweńskiej, królowej Polski. To już 4 mural w naszej gminie.

25 czerwca punktualnie o godz. 12.00 wystartował jubileuszowy XV Bieg w pogoni za żubrem. Około 1000 uczestników zmagało się na dwóch dystansach 15 i 8 km.

1 lipca obchodziliśmy 100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakrzowcu.

W pierwszy wtorek lipca na niepołomickich błoniach rozpoczęliśmy cykl spotkań dla dzieci “Kolorowo i sportowo”. Przez całe wakacje odbyło się w sumie 9 takich wydarzeń w różnych częściach naszej gminy.

8 i 9 lipca w Niepołomicach gościliśmy artystów z całego świata podczas Festiwalu ULICA! Kolejny raz uczestniczyliśmy w tym niezwykłym festiwalu i mamy nadzieję że również podzielacie nasz entuzjazm!

16 lipca na Zamku Królewskim w Niepołomicach odbyła się oficjalna prezentacja zawodników Puszczy Niepołomice, która zaprezentowała się kibicom przed pierwszym w 100-letniej historii Puszczy meczem w Ekstraklasie.

Pod koniec lipca została podpisana umowa na rozbudowę remizy OSP w Woli Batorskiej. Inwestycja będzie polegać na „rozbudowie, przebudowie i nadbudowie budynku Ochotniczej Straży Pożarnej z garażem oraz częścią socjalną.

W drugiej połowie lipca odbywały się spotkania z mieszkańcami w ramach Tour de Niepołomice. W czasie warsztatów rozmawialiśmy z mieszkańcami o wyzwaniach, problemach i perspektywach kolejnych lat w gminie Niepołomice. W całej gminie odbyło się 15 takich spotkań.

W niedzielę 23 lipca Puszcza Niepołomice zadebiutowała w najwyższej polskiej lidze. Została ona 87. drużyną w historii, która wystąpiła na tym szczeblu.

Przez 10 dni w Niepołomicach gościliśmy dzieci z polskich rodzin z rejonu trockiego na Litwie i Sambora na Ukrainie. Dzieci podczas w pobytu w Polsce zwiedzili nasze piękne Niepołomice, Wieliczkę i Kraków.

W ostatni lipcowy weekend na niepołomickim parkurze odbyły się kolejne Zawody regionalne i towarzyskie w skokach przez przeszkody. Cykliczne imprezy sportowe organizowane przez KJK Pod Żubrem wpisały się już na stałe w kalendarz naszego miasta.

W pierwszy weekend sierpnia na niepołomickim rynku mogliśmy obejrzeć bardzo ciekawą interaktywną wystawę “Iskry Niepodległej”.

13 sierpnia na niepołomickich błoniach odbył się II Turniej Rycerski o Puchar Kazimierza Wielkiego.

Od 25 do 27 sierpnia na zamkowym parkurze odbyły się zawody o Puchar Niepołomic w skokach przez przeszkody zorganizowany przez KJK Pod Żubrem.

Ostatni weekend sierpnia to tradycyjnie już “Grill u burmistrza”. Wybieraliśmy Niepołomicki Smak 2023 i słuchaliśmy koncertów.
Wystąpili Niepołomiczanie, Dominik Kwaśniewski ze swoimi uczniami, Reprezentacyjna Orkiestra Strażacka Lira, Zespół Sygnalistów Myśliwskich oraz Hanka Wójciak.

4 września, po przejściu na emeryturę Pani Małgorzaty Gajdy, długoletniej dyrektor Centrum Kultury Niepołomice, powitaliśmy na stanowisku nową dyrektor – Panią Natalię Nowacką.

5 września 2023 burmistrz Roman Ptak podpisał umowę na budowę boiska piłkarskiego z ośmiotorową bieżnią lekkoatletyczną przy ul. Kusocińskiego w Niepołomicach, na terenie sąsiadującym z Niepołomickimi Błoniami.

W drugi weekend września, w Parku Miejskim odbył się pierwszy Piknik Ekologiczny „Razem Tworzymy Klimat” organizowany przez Referat Ochrony Powietrza Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach.

7 września w Zabierzowie Bocheńskim uczciliśmy pamięć Tadeusza Frąsia – nauczyciela, działacza I „Solidarności”, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach 40 lat temu. Przy szkole odsłonięto pamiątkową tablicę.

W sobotę 9 września w Parku Miejskim w Niepołomicach odbył się piknik profilaktyczny pt. „Wychodzę na czysto” zorganizowany wspólnie przez Parafię Dziesięciu Tysięcy Męczenników oraz Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach.

Od 14 września w Muzeum Niepołomickim można oglądać obraz Henryka Siemiradzkiego „U źródła” przez lata uznawanego za zaginiony. Ostatni raz publicznie był prezentowany ponad 130 lat temu.

17 wrześnie w Puszczy Niepołomickiej odbyła się IX edycja biegu Bieg 4Rest Run.

17 września na niepołomickim parkurze odbyły się ostatnie w tym roku, Zawody Regionalne i Zawody Towarzyskie w skokach przez przeszkody.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej oraz Dom Kultury Seniora od 27 września mają nową siedzibę przy ulicy Bocheńskiej. Podczas uroczystego otwarcia była muzyka, śpiew, wszyscy dobrze się bawili.

Koniec września to w Niepołomicach tradycyjnie Pola Chwały. Doroczna parada grup rekonstrukcyjnych w Niepołomicach, to prawdziwa uczta dla miłośników historii.

Kiedy tylko uruchomione zostaną odpowiednie środki z Unii Europejskiej, przebudujemy centrum Zabierzowa Bocheńskiego. Od warsztatów z mieszkańcami przeprowadzonych pod koniec września, przy udziale pracowników urzędu oraz architekta Wojciecha Świątka z pracowni architektonicznej 55architekci, rozpoczęliśmy pracę koncepcyjną. Chcemy wspólnie z Państwem wypracować wizję nowoczesnego i atrakcyjnego centrum, wizję która będzie spełniała oczekiwania i potrzeby mieszkańców.

30 września punktualnie o godz. 11.11 sprzed Zamku Królewskiego w Niepołomicach wystartował Wyścig by Tomasz Marczyński. Mimo przelotnych opadów deszczu, duże zainteresowanie wśród zawodników i nie tylko. Kolejna udana sportowa impreza w Niepołomicach

3 października podpisaliśmy z firmą INŻ-WOD-BUD Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie umowę na budowę skateparku. Koszt inwestycji, to ponad 1 mln 100 tys. zł., Termin realizacji – 9 miesięcy. Na wiosnę zaprosimy młodych miłośników skateparku na ostateczne konsultacje. Wykonawca zapewnił, że przed oddaniem do użytku poprosi przyszłych użytkowników o przeprowadzenie testów na obiekcie.

6 października otrzymaliśmy kolejną nagrodę za Niepołomickie Błonia. W konkursie Ministerstwo Klimatu i Środowiska “Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”, zdobyliśmy II miejsce. Nagrodę odebrał Maciej Maderak, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa, jeden z pomysłodawców tej inwestycji

Odblaskowa Szkoła. Tradycyjnie w październiku, wraz z policją prowadzimy akcję promującą widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Uczniom zerówek i pierwszych klas szkół podstawowych rozdaliśmy ponad 800 kamizelek odblaskowych z logiem Niepołomic.

Na początku października trzymaliśmy kolejną, 6. już nagrodę za Niepołomickie Błonia. Tym razem doceniono nas w 10. edycji konkursu ECO – MIASTO, w projekcie realizowanym przez UNEP/GRID-Warszawa i Ambassade de France en Pologne. Zwyciężyliśmy w kategorii Zielono-Błękitna Infrastruktura – miasta do 100 tysięcy mieszkańców. Nagrodę odebrali dwaj panowie, najbardziej zasłużeni dla tego projektu: wiceburmistrz Adam Twardowski i Maciej Maderak, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

7 października w naszym mieście odbyła się VI Senioriada – spotkanie seniorów z naszej gminy, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Kłaja i Wieliczki oraz grupy seniorów z Tarnowa.

W październiku otrzymaliśmy też „Grunt na medal” 2023 – kolejną nagrodę dla Niepołomic. W konkursie organizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A., za teren inwestycyjny – Niepołomicka Strefa Inwestycyjna „Podłęże” -7,23 ha – otrzymaliśmy tytuł Zwycięzcy X Ogólnopolskiego Konkursu „Grunt na medal” 2023. Nagrodę odebrał wiceburmistrz Michał Hebda. Warto dodać, że zostaliśmy wyróżnieni jako jedyna gmina z Małopolski

21 października 2023 członkowie Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Zabierzowa Bocheńskiego świętowali wyjątkowy jubileusz 40-lecia działalności.

W 2023 roku prowadziliśmy prace nad Strategią rozwoju Gminy Niepołomice na lata 2024-2035. 25 października w Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa odbyły się II warsztaty strategiczne dla radnych, przedstawicieli urzędu i jednostek samorządowych.

Zrealizowaliśmy pilotażowy projekt drogi w systemie 2-1 na ulicy Sportowej w Niepołomicach. Po wykonaniu nowej nawierzchni asfaltowej, wyznaczyliśmy po obu stronach wąskie pasy ruchu dla pieszych i rowerzystów, które zostały pomalowane na kolor czerwony. Pośrodku zostawiliśmy jeden szeroki pas dla pojazdów silnikowych. W przypadku nadjeżdżającego z naprzeciwka pojazdu, oba pojazdy wjeżdżają na część pasa dla pieszych oraz rowerzystów po swojej stronie (ustępując im pierwszeństwa) i wymijają się w ten sposób. System ten stosowany jest najczęściej w Danii, Norwegii czy Szwecji

Z początkiem listopada dobiegła końca modernizacja znacznej części dróg gminnych na terenie Miasta i Gminy Niepołomice przewidziana na 2023. Prace remontowe polegały przede wszystkim na wykonaniu nowej nawierzchni asfaltowej. Roboty podzieliliśmy na dwa zadania: w pierwszym wykonaliśmy prace na odcinku około 8,5 km za łączną kwotę 3.097.000 złotych. W drugim zadaniu zrealizowaliśmy prace na odcinku około 1,7 km za 563.654 złotych.

W niedzielę 5 listopada Miasto i Gmina Niepołomice po raz kolejny stały się świadkiem wyjątkowego wydarzenia – trzeciej edycji Forum Kobiet – organizowanego przez lokalne Stowarzyszenie Spółdzielnia Myśli Kobiecej. Tegoroczne spotkanie, które zgromadziło ponad 70 kobiet, głównie z gminy Niepołomice, było czasem uczestnictwa w prelekcji, szczerych rozmów, oraz dzielenia się doświadczeniami.

5 listopada nad Niepołomicami była widoczna zorza polarna. To niezwykłe i rzadko spotykane zjawisko w naszym kraju miało miejsce wczoraj i oczarowało swoim blaskiem mieszkańców niemal całej Polski. ‘Światła północy’, których przyczyną była burza geomagnetyczna zapewniła unikalny pokaz na nieboskłonie.

6 listopada spotkaliśmy się w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa na dorocznym podsumowaniu pracy w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska – zrzeszającym Kraków i 14 gmin dookoła. Dyrekcja biura Stowarzyszenia podsumowała kolejny rok współpracy. Wiele udaje się zrobić wspólnie, wspomnijmy choćby o wprowadzeniu Biletu Metropolitalnego.

W Niepołomicach, pod pomnikiem co roku odbywają się uroczystości z okazji 11 listopada. W tym roku przypadła 105. rocznica odzyskania niepodległości a mieszkańcy gminy tłumnie przybyli na obchody.

Tradycją 11 listopada w Niepołomicach jest Biało-Czerwony Bieg Niepodległości, który już po raz dziesiąty odbył się w niepołomickiej Puszczy.

11 listopada można świętować na wiele sposobów. Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach wraz z Gminą Niepołomice zorganizowali grę miejską polegającą na rozwiązywaniu zagadek, rozszyfrowywaniu zadań, zdobywaniu punktów, przechodzeniu z jednego miejsca do drugiego.


14 listopada Burmistrz Roman Ptak podpisał umowę z firmą Samson sp. z o.o. na budowę Domu Kultury „Senior”. Nowy budynek powstanie przy Park&Ride w Podłężu. Wartość robót budowlanych to 1 107 000 złotych. Złożyliśmy również wniosek o dofinansowanie inwestycji. Mamy nadzieję na pozytywną decyzję i pełne ukończenie projektu do końca czerwca 2024 roku.

14 listopada 2023 r. z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora w Izbie Regionalnej w Niepołomicach Fundacja Lepsze Niepołomice zorganizowała spotkanie dla seniorów.


Pod koniec listopada w Zamku Królewskim w Niepołomicach odbyło się IV Forum Metropolii Krakowskiej. Spotkaliśmy się w gronie 15 gmin skupionych w stowarzyszeniu, aby podsumować działania podjęte w minionym roku oraz porozmawiać o planach na kolejne lata.

24 listopada podpisaliśmy umowę z firmą Ermika na przebudowę drogi gminnej do orlika w Woli Batorskiej. Inwestycja ma na celu przede wszystkim odwodnienie drogi, która przy ulewnych deszczach jest zalewana. Wartość inwestycji to 1 045 472,88 zł. Firma Ermika będzie odpowiedzialna za przygotowanie, realizację i organizację ruchu na budowanym odcinku.

Pod koniec listopada podpisaliśmy umowę na budową pumptracku na Niepołomickich Błoniach. Wykonawcą inwestycji będzie firma OBO Polska sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Wartość przedsięwzięcia to ponad 1,2 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie dobrze pumptrack będzie gotowy jeszcze przed wakacjami 2024. Przypominamy, że równocześnie na błoniach powstaje skatepark.

Remont DW 964 od Woli Batorskiej do Chobotu powoli dobiega końca. W listopadzie zniknęły już mijanki, sterowane światłami, powodujące duże utrudnienia w ruchu. Na całym remontowanym odcinku drogi położono ostateczną nawierzchnię, wykonano wszystkie zasadnicze prace remontowe. Do dokończenia pozostały roboty brukarskie, upiększające, poprawiające bezpieczeństwo. Istotnym elementem, który wpłynie przede wszystkim na bezpieczeństwo jest pomalowanie znaków poziomych.

Na początku grudnia ogłoszono wyniki Rankingu Gmin Małopolski 2023. Gmina Niepołomice zdobyła II miejsce. Wyprzedziła nas tylko Gmina Wielka Wieś. Wysoko w rankingu uplasowali się też nasi sąsiedzi – Miasto i Gmina Wieliczka. Nagroda jest przyznawana co roku przez FRDL MISTiA wspólnie z Urząd Statystyczny w Krakowie.

4 grudnia Burmistrz Roman Ptak podpisał wraz z Mariuszem Czajkowskim, z firmy Ościeżnica podpisali umowę na rozbudowę 650-metrowego odcinka ulicy Trudnej w Niepołomicach. Koszt inwestycji to 3 mln 820 tys. zł. Termin zakończenia prac: 31.10.2024 roku.

6 grudnia na dziedziniec Zamku Królewskiego w Niepołomicach zawitał Święty Mikołaj i rozdał małym mieszkańcom Gminy Niepołomice ponad tysiąc prezentów.

6 grudnia odbyło się uroczyste przekazanie pojazdu ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą dla jednostki Ochotnicza Straż Pożarna Zagórze. Władze województwa przekazały 47 tego typu samochodów jednostkom OSP z całego regionu. 85 proc. wartości kontraktu pochodzi ze środków europejskich, pozostała kwota to wkład gminy i budżetu państwa.


500 biegaczy wystartowało w III Buncie Mikołajów – biegu zorganizowanym w centrum Niepołomic 10 grudnia.

W niedzielę 17 grudnia w południe na Kozich Górkach w Puszczy Niepołomickiej odbyła się uroczystość upamiętniająca ponad tysiąc ofiar masowych mordów, dokonanych przez hitlerowców. Ich ciała zostały zakopane właśnie tutaj, w lesie.


17 grudnia odbyło się świąteczne spotkanie mieszkańców na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Była to okazja do wspólnego kolędowania przy żywej szopce, a także wysłuchania występów przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego nr 1, młodzieży ze Szkolnej Grupy Teatralnej Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II oraz zespołu Niepołomiczanie. Koncertem Bochnia Big Band zakończyliśmy nasz wieczór.

20 grudnia wręczyliśmy Dęby Biznesu 2023 – nagrody dla firm wspierających rozwój naszej społeczności lokalnej wręczone. Tradycyjnie kapituła uhonorowała firmy w trzech kategoriach. Tytuł Dąb Biznesu w kategorii koncern międzynarodowy otrzymała firma MAN Trucks. W kategorii firma z polskim kapitałem nagroda powędrowała do firmy Smay Systemy Wentylacyjne. Z kolei Dąb Biznesu w kategorii firma rodzinna otrzymała firma Wiejskie Chleby wyroby własne Mariusz Klima. Nagrodę specjalną za promocję Niepołomic na arenie ogólnopolskiej, otrzymał Niepołomicki Sport S.A. MKS Puszcza Niepołomice.


21 grudnia podczas LXVI Sesji Rady Miejskiej radni przyjęli budżet na rok 2024. ‘Za’ głosowało 16 osób, dwie ‘przeciw’, a trzy wstrzymały się od głosu. Uchwała zakłada dochody na rok 2024 w łącznej kwocie 265.000.000,00 zł. Z kolei wydatki ustala na kwotę 292.900.000,00 zł.