Poprawiono dn.: 22 kwietnia 2022

Saint Jean de la Ruelle, miasto partnerskie Niepołomic we Francji, wesprze finansowo naukę języka polskiego dla Ukraińców prowadzoną w naszej Bibliotece Publicznej. Umowę w tej sprawie podpisano dzisiaj w południe.

Po wybuchu wojny w Ukrainie wiele firm i instytucji zaoferowało swoją pomoc, także te mające siedzibę w gminie Niepołomice, ale nie tylko. Oferta pomocy przyszła także od francuskiego Saint Jean de la Ruelle, z którym Niepołomice utrzymują kontakty od wielu lat.

Francuzi zaproponowali pomoc finansową ze wskazaniem na inicjatywy edukacyjne. Obie strony szybko doszły do wniosku, że najlepszym sposobem będzie sfinansowanie lekcji języka polskiego dla przebywających w Niepołomicach Ukraińców oraz zakup materiałów dydaktycznych.

Zainteresowanie lekcjami jest bardzo duże. Jak poinformowała dyrektor biblioteki, Joanna Lebiest, początkowo planowano uruchomienie dwóch grup, tymczasem chętnych było tak dużo, że uruchomiono ich aż osiem.

– To dla mnie wielka satysfakcja i zaszczyt, że Rada Miejska Saint Jean de la Ruelle jednogłośnie zagłosowała za udzieleniem wsparcia w finansowaniu tej inicjatywy. To dla mnie zaszczyt być tutaj dzisiaj, widzieć zaangażowanie naszych partnerów z Niepołomic, widzieć zainteresowanie uchodźców wojennych lekcjami. W tych trudnych czasach w ten sposób okazujemy nasze wsparcie i europejską solidarność – powiedział po podpisaniu umowy Christoph Chaillou, burmistrz Saint Jean de la Ruelle.