Poprawiono dn.: 30.03.2023

W Niepołomicach trwa czyszczenie przepompowni ścieków przy ulicy Kolejowej.

To jedna z pięciu największych przepompowni na terenie gminy Niepołomice. Pracują w niej trzy wysokowydajne pompy. Niestety, wskutek wrzucania do kanalizacji przedmiotów, które w niej nie powinny się znaleźć, jedna z pomp wymagała natychmiastowej naprawy.

Oznaczało to konieczność wyciągnięcia ważącego około 300 kilogramów urządzenia na powierzchnię, jego czyszczenia i naprawy uszkodzonych elementów.

W trakcie prac wyciągnęliśmy z niego kawałki metalu, kamienie oraz duże ilości lepkiego materiału powstałego min. z wylewania do kanalizacji tłuszczów i wyrzucania wilgotnych chusteczek.

Czyszczenie przepompowni standardowo odbywa się co kilka-kilkanaście miesięcy. Jednak w tym przypadku, z powodu dużej ilości zanieczyszczeń, konieczność naprawy pojawiła się znacznie wcześniej.

Prace konserwacyjne trwały kilka dni. Wymagały one zejścia pracowników w głąb przepompowni i usunięcia zgromadzonych nieczystości przy pomocy specjalistycznego pojazdu WUKO.

Dla bezpieczeństwa pracowników wlot nowych ścieków do pompowni jest blokowany. Aby nieczystości nie pozostawały w systemie kanalizacyjnym zbyt długo i naprawa nie powodowała utrudnień dla Klientów, co jakiś czas prace serwisowe są wstrzymywane w celu przetłoczenia nowych ścieków do oczyszczalni.

To jedne z najtrudniejszych i najbardziej czasochłonnych napraw. Wymagają od ekip serwisowych pracy w trudnych warunkach. Dlatego apelujemy do wszystkich naszych Klientów, aby nie wrzucać kanalizacji rzeczy, które w rurze się nie mieszczą.