Burmistrz Roman Ptak, wiceburmistrz Adam Twardowski oraz dyrektor niepołomickiego MOA Dominik Pasternak odebrali statuetkę w plebiscycie Fundusze Europejskie są w Małopolsce. Uroczysta Gala „Fundusze z Kulturą” odbyła się w Operze Krakowskiej 30 marca 2022. Naszą gminę uhonorowano za projekt przebudowy i rozbudowy Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego.

Oddany do użytku w sierpniu ubiegłego roku budynek MOA tworzy zupełnie nową przestrzeń do rozwijania pasji i to nie tylko astronomicznej, ale także tych dotyczących nauk ścisłych, fotografii czy mediów. Dodatkowo ma zaplecze noclegowe, które ułatwia nocne obserwacje nieba, ale także umożliwia przyjmowanie wycieczek. Nowoczesna bryła zaprojektowana została przez Biuro Projektów Lewicki Łatak przy ścisłej współpracy z użytkownikami obiektu.

Plebiscyt na najlepszy projekt w powiecie realizowany z Funduszy Europejskich w Małopolsce pn. „Fundusze Europejskie są w Małopolsce” ma na celu odkrycie i pokazanie projektów, które w najlepszy sposób wykorzystały środki z Unii Europejskiej. To również okazja, aby pokazać, że inwestycje realizowane w Małopolsce przy wsparciu Funduszy Europejskich są dostrzegane i prawidłowo identyfikowane przez mieszkańców regionu. Głosowali mieszkańcy małopolski w głosowaniu online.

Wydarzenie uświetnił występ orkiestry symfonicznej – Sądeckiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Leszka Mieczkowskiego z gościnnym udziałem zespołu Tango Attack.

Organizatorzy gali, w geście solidarności z Ukrainą, podczas wydarzenia zorganizowali zbiórkę książek w języku ukraińskim, wyprawki szkolnej oraz artykułów papierniczych dla najmłodszych uchodźców z Ukrainy.