Znamy już wyniki 11. edycji Rankingu Gmin Małopolski. Gmina Niepołomice uplasowała się na 2 miejscu. Wyprzedziły nas tylko Zielonki.

Nasz gmina od lat mieści się w czołówce tego rankingu. W 2019 roku zajęliśmy 3 miejsce. We wcześniejszych edycjach także utrzymywaliśmy wysokie pozycje (2018 – drugie miejsce, 2017 – drugie, 2016 – pierwsze, 2015 – drugie, 2014 – czwarte, 2013 – siódme, 2012 – drugie, 2011 – trzecie, 2010 – pierwsze).

Co wyróżnia naszą gminę? Przede wszystkim – choć nie tylko – inwestycje. Oddany węzeł autostradowy i rozpoczęta budowa obwodnicy Podłęża to największe przedsięwzięcia ostatnich lat. Budujemy też parkingi park&ride, czyli punkty przesiadkowe, w których mieszkańcy będą mogli zostawić samochód i przesiąść się na transport publiczny. W trakcie realizacji jest też projekt przebudowy Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego. W najbliższym czasie realizowany będzie nowy pomysł, czyli Niepołomickie Błonia. Będzie to ponad 5 ha terenów zielonych nieopodal Zamku Królewskiego. Więcej o tych inwestycjach można przeczytać na naszej stronie w zakładce Gospodarka i rozwój.

Ranking Gmin Małopolski organizowany jest przez FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji wspólnie z Urzędem Statystycznym w Krakowie. Przy ocenie brane jest pod uwagę 11 wskaźników związanych z budżetem, przedsiębiorczością, edukacją, kulturą czy liczbą mieszkańców. Oprócz samego zestawienia zawiera też sporo danych statystycznych.

Ideą przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego w Małopolsce, a także ukazanie jakości życia Małopolan i skuteczności działania władz lokalnych.

Pełnie wyniki rankingu dostępne są na https://mistia.org.pl/konkursy/ranking-gmin-malopolski.