Do 30 grudnia 2022 r. wszyscy płatnicy mieli obowiązek założyć taki profil [1]. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o PUE i chcesz założyć swój profil, spotkaj się z nami w sobotę 28 stycznia 2023 r., w godz. 9.00-13.00 w naszej placówce w Warszawie przy ul. Podskarbińskiej 25. 

W ramach spotkania przygotowaliśmy dla Ciebie stanowiska eksperckie, gdzie nasi pracownicy zarejestrują i potwierdzą Twój profil PUE oraz odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Z czego skorzystasz na PUE
PUE umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Możesz składać do ZUS wnioski i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Możesz też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, masz dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, możesz samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu).

Jak założysz konto na PUE
Profil na PUE zakładany jest zawsze dla osoby fizycznej. Aby zarejestrować i potwierdzić profil, musisz mieć skończone 13 lat.
Jako płatnik składek – osoba fizyczna możesz założyć profil dla siebie lub udzielić pełnomocnictwa innej osobie (np. księgowej lub pracownikowi biura rachunkowego). Jeśli prowadzisz działalność jako osoba fizyczna, system automatycznie przypisze Tobie rolę płatnik do konta PUE ZUS, gdy dane w zakładanym profilu będą takie same jak te, które podałeś w zgłoszeniu płatnika składek (np. NIP, PESEL).
Płatnik składek – osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej musi działać przez ustawowych lub statutowych przedstawicieli, lub udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. swojemu pracownikowi albo pracownikowi biura rachunkowego.

Aby założyć profil na PUE
1. Wejdź na stronę www.zus.pl i kliknij przycisk [Zarejestruj w PUE] (na górze strony).
2. Wybierz, dla kogo zakładasz profil – do wyboru jest rejestracja: [Dla Ciebie], [Dla przedsiębiorców] oraz [Dla firm]. Formularz rejestracyjny nieznacznie różni się w zależności od dokonanego wyboru. Po wybraniu rejestracji [Dla przedsiębiorców], poza danymi osobowymi, wpisz również NIP.
3. Wybierz sposób rejestracji:
– za pomocą metod z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód,bankowość elektroniczna),
– za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
– za pomocą bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS (lista banków na www.zus.pl)
– samodzielnie wypełnij formularz rejestracji.
4. Jeśli rejestrujesz się za pomocą login.gov, kwalifikowanego podpisu elektronicznego i bankowości elektronicznej, część danych w formularzu rejestracji wypełnia się automatycznie. Metody te pozwalają również na potwierdzenie tożsamości, dlatego skorzystanie z nich nie wymaga wizyty w ZUS.
5. Jeśli skorzystasz z formularza rejestracji i wybierzesz przycisk [DO REJESTRACJI], wypełnij wszystkie obowiązkowe pola. W ciągu 7 dni od rejestracji musisz też potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Na wizycie musisz mieć ze sobą ważny dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące PUE
– przyjdź do nas na Salę Obsługi Klientów do naszej placówki w Warszawie przy ul. Podskarbińskiej 25, w sobotę 28 stycznia 2023 r., w godz. 9.00-13.00;
– przyjdź do nas na Salę Obsługi Klientów do dowolnej naszej placówki, w poniedziałki w godz. 8.00-17.00, od wtorku do piątku w godz. 8.00-15.00;
– skorzystaj z naszej infolinii 22 560 16 00. Nasi konsultanci dostępni są od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-18.00;
– skorzystaj z e-wizyty. Szczegółowe informacje o e-wizycie znajdziesz na naszej stronie: https://www.zus.pl/e-wizyta

Przydatne materiały na naszej stronie internetowej
– więcej o PUE: https://www.zus.pl/-/do-30-grudnia-2022-r.-ka%C5%BCdy-p%C5%82atnik-sk%C5%82adek-powinien-za%C5%82o%C5%BCy%C4%87-profil-na-pue-zus-1?redirect=%2Fo-zus%2Faktualnosci
– rejestracja i logowanie: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biblioteka-zus/platforma-uslug-elektronicznych-krok-po-kroku/rejestracja-i-logowanie
– PUE krok po kroku dla płatników: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biblioteka-zus/platforma-uslug-elektronicznych-krok-po-kroku/dla-platnikow