9 listopada 2017 roku kardynał Angelo Comastri – archiprezbiter Bazyliki Watykańskiej przyjechał z 3-dniową wizytą do Niepołomic. Zaproszono go do ponownego odwiedzenia miasta i wzięcia udziału w uroczystościach z okazji odpustu św. Karola Boromeusza.

Kardynał Comastri to promotor relacji pomiędzy Niepołomicami a Państwem Watykan. Niepołomiczanie zawdzięczają mu mozaikę przedstawiającą wizerunek Świętego Jana Pawła II, którą odsłonięto przy niepołomickim kościele parafialnym w 2008 roku.

9 listopada podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej kardynała Comastriego uhonorowano tytułem Zasłużonego dla Miasta i Gminy Niepołomice. Był to dowód uznania dla Jego wielkiej życzliwości, wkładu w duchowe bogactwo niepołomiczan oraz dla pracy na rzecz umacniania więzi ze Stolicą Apostolską.

Kardynał Comastri zwiedził tego dnia wystawę „150 lat Samorządu Niepołomickiego”. Następnie odprawił uroczystą mszę świętą odpustową ku czci św. Karola Boromeusza w kościele pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników, dla licznie zgromadzonych niepołomiczan. Na koniec wziął udział w uroczystej kolacji w Zamku Królewskim w Niepołomicach.

Drugiego dnia wizyty spotkał się z młodzieżą niepołomickiego Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II. Podzielił się ze zgromadzonymi osobistymi wspomnieniami i anegdotami o Papieżu Polaku.

Następnie wyruszył w podróż do Wadowic – rodzinnego miasta Karola Wojtyły. Zwiedził tam Muzeum Jana Pawła II. Jak zapewnił, wizyta dostarczyła mu wielu wzruszeń.

Na zakończenie odbył krótką wizytę w Archidiecezji Krakowskiej, gdzie spotkał się z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim metropolitą krakowskim. W czasie spaceru po kurii obejrzał m.in. słynne „okno papieskie”, z którego Jan Paweł II prowadził rozmowy z młodzieżą.

11 listopada, w ostatnim dniu wizyty, kardynał Angelo Comastri udał się do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie. Tam wraz z kardynałem Stanisławem Dziwiszem odprawili mszę świętą w Kaplicy Kapłańskiej.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Klasztorze i Bazylice Franciszkanów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie.

W czasie pobytu w Polsce kardynał Angelo Comastri wielokrotnie wspominał pontyfikat Jana Pawła II, podkreślając, że jego zdaniem był to największy z dotychczasowych papieży Kościoła Katolickiego.

Przez całą wizytę kardynałowi towarzyszył burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice Roman Ptak wraz żoną Barbarą Ptak – prezes Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach, ksiądz prałat Stanisław Mika oraz Wiesław Bobowski – przewodniczący Duszpasterskiej Rady Parafialnej.

Angelo Comastri urodził się w Sorano 17 września 1943 roku. W 1967 roku przyjął święcenia kapłańskie i został mianowany wicerektorem seminarium diecezjalnego w Pitigliano.

25 lipca 1990 Jan Paweł II mianował go biskupem diecezji Marittima-Piombino, a 12 września przyjął święcenia biskupie z rąk kardynała Bernardina Gantina. W latach 1990-1994 był biskupem diecezjalnym w Massa Marittima-Piombino, a w 1996-2005 prałatem prałatury terytorialnej Loreto w środkowych Włoszech. W 2005 roku został wikariuszem generalnym Państwa Watykańskiego i przewodniczącym Fabryki Świętego Piotra, a w 2006 objął funkcję archiprezbitera (pierwszego zastępcy biskupa w pełnieniu funkcji liturgicznych niewymagających sakry biskupiej) Bazyliki Watykańskiej. 24 listopada 2007 został kardynałem.

28 kwietnia 2014 roku Odprawił wraz z kilkudziesięcioma biskupami i kilkuset księżmi, Mszę Dziękczynną za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII.