Podobnie jak w wielu innych miastach Polski również w Niepołomicach odbywają się manifestacje przeciwniczek i przeciwników zaostrzenia prawa aborcyjnego.

‘Wieczorne spacery’ to reakcja na wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający niekonstytucyjność możliwości przerywania ciąży z powodu nieodwracalnych wad płodu. Podobnie było wczoraj. Uczestnicy spotkania podkreślali brak zgody na odebranie kobietom możliwości podejmowania decyzji w tych krytycznych momentach.

Spotkania są okazją do pokazania, wykrzyczenia, a nawet… wyśpiewania swojego niezadowolenia. Jednocześnie, z uwagi na pandemię, uczestnicy starali się zachować niezbędny dystans społeczny i pozostawali w maseczkach.

Mimo używania przez manifestantów ciętego języka, wczorajszy wieczorny spacer w Niepołomicach można uznać za spokojny. Uczestnicy w żaden sposób nie zagrażali miejscom kultu, a przemarsz w większości wiódł po chodnikach. Kierowcy – mimo konieczności przepuszczenia grupy na pasach – wykazywali się zrozumieniem machając i pozdrawiając manifestantów. Policja dbała o bezpieczeństwo uczestników chociażby w momencie przechodzenia przez jezdnie.