Zaktualizowano dn.: 15 kwietnia 2024

10 kwietnia w Niepołomicach uczciliśmy pamięć ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Organizowaną przez stowarzyszenie Super Omnia Veritas uroczystość 14. rocznicy, tej największej powojennej tragedii narodowej rozpoczęła msza św. w Kościele w Niepołomicach w intencji 96 ofiar katastrofy. Po niej przed pamiątkową tablicą na murach Kościoła odbyły się uroczystości upamiętniające.

Wspomniano o Prezydencie Lechu Kaczyńskim, Pierwszej Damie Marii Kaczyńskiej, ostatnim Prezydencie na uchodźctwie Ryszardzie Kaczorowskim, posłach i senatorach wszystkich ugrupowań ówczesnej sceny politycznej, wielu wybitnych ludziach kościoła, wojska, kultury, życia społecznego. Także o tych , którzy byli w jakiś sposób związani byli z Niepołomicami, jak Generał Włodzimierz Potasiński, który swoją przygodę z wojskiem zaczynał w Niepołomicach, czy także generał Bronisław Kwiatkowski, który dowodził niepołomicka jednostką.

Ofiary upamiętniono składając pod pamiątkową tablicą 96 białych i czerwonych kwiatów. W apelu pamięci odczytano nazwiska wszystkich, którzy tragicznie zginęli, na służbie Ojczyźnie. Pamiętano, że lecieli tam po to by oddać hołd pomordowanym w okrutny sposób polskim obywatelom wziętym do niewoli po najeździe Związku Radzieckiego. Zbrodnia Katyńska, ukrywana przez lata, pochłonęła ponad 22 tysiące osób.

Stowarzyszenie Super Omnia Veritas, które od 14 lat dba o pamięć ofiar katastrofy wyraża serdeczne podziękowanie: ks. Proboszczowi Stanisławowi Mice, Stowarzyszeniu Kawalerii Ochotniczej im. Krakowskiej Brygady Kawalerii w barwach 5 Dywizjonu Artylerii Konnej, Orkiestrze Dętej “Lira” , Harcerzom oraz wszystkim zebranym mieszkańcom za obecność na uroczystości rocznicowej Katastrofy Smoleńskiej.

Po tym dniu zostają nam w pamięci wymowne słowa Jana Kochanowskiego: „A komu droga otwarta do nieba, tym co służą ojczyźnie”

Marek Burda