Nowe tereny zielone w Niepołomicach coraz bliżej! Dzięki podpisanej dziś umowie z wykonawcą powstaną nowe tereny miejskiej zieleni parkowej popularnie zwane ‘niepołomickimi Błoniami’. Już w 2022 roku będziemy mogli korzystać z nowego, niemal pięciohektarowego terenu zielonego położonego pomiędzy Zamkiem Królewskim, a drogą krajową.

Wykonawcą inwestycji będzie firma AKG Architektura Krajobrazu, z ramienia której umowę podpisywał Prezes Zarządu, Marcin Gajda. Firma jest doświadczonym wykonawcą. W swojej trzydziestoletniej historii zaprojektowała i wykonała wiele terenów zielonych i parkowych. Pochwalić się może między innymi rewitalizacją parku w Wilanowie, renowacją warszawskich Łazienek Królewskich. W Krakowie brali udział w renowacji parków: Krakowskiego i Jordana.

To dla nas ważna inwestycja, o której rozmawiamy z mieszkańcami od lat” przyznał Burmistrz Roman Ptak. Dodał też, że to nietania inwestycja, ponieważ jej realizacja kosztować będzie około 9,8 mln złotych.

Jednocześnie prezes Gajda uspokoił, że firma ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i realizacji podobnych inwestycji. Współpracuje z przyrodnikami, aby zapewnić maksymalną ochronę zwierzętom i cennym roślinom żyjącym na terenach inwestycji.

To praca na żywym organizmie” przyznał Wiceburmistrz Adam Twardowski. Zwrócił uwagę na bezpieczeństwo podczas wydarzeń czy koncertów, które tradycyjnie odbywają się w okolicach placu budowy.

Zadanie podzielone zostało na dwa etapy. Pierwszy obejmuje samo utworzenie nowych terenów zielonych i potrwać ma do kwietnia 2022 roku. Drugi zaś ich utrzymanie: najpierw przez rok, a później przez kolejne 24 miesiące. Łącznie umowa obowiązuje do końca kwietnia 2025 roku.

Prace budowlane ruszą już w najbliższych dniach. Na początek będzie to wycinka i prace sieciowe.

Na realizację zadania uzyskaliśmy dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Programu Infrastruktura i Środowisko (ze środków Europejskiego Funduszu Spójności).

Więcej o projekcie