W Niedzielę Palmową na Rynku w Niepołomicach odbyły się XII Targi Wielkanocne. Wydarzenie co roku przyciąga mieszkańców przygotowujących się do świąt wielkanocnych.

Pogoda dopisała. U wystawców można było zaopatrzyć się w przedmioty potrzebne do przyozdobienia wielkanocnego stołu – szydełkowe serwetki, stroiki, ozdobne pisanki, baranki, koszyki itp. Wielkanoc po okresie Wielkiego Postu to czas obfitości smacznego jedzenia na świątecznym stole. Dlatego też chętnie kupowaliśmy ciasta, babki wielkanocne i wiejski chleb.

Ale nie tylko możliwość zakupów skłoniła do zaglądnięcia na targi. Na scenie zaprezentowały się nasze zespoły artystyczne: Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie, Zespół Wrzos oraz Chór Męski Totus Tuus z Podłęża.

Życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych składał Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice Roman Ptak wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Markiem Ciastoniem i proboszczem niepołomickiej parafii ks. Stanisławem Miką. Ksiądz poświęcił tradycyjne świąteczne potrawy przygotowane do degustacji przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Ochmanowie i Zakrzowie.

W Niedzielę Palmową nie mogło także zabraknąć najważniejszego jej atrybutu czyli palm. Palmę należało wykonać własnoręcznie, dowolną techniką z zachowaniem formy przestrzennej, wykorzystując np. kolorową bibułę, wstążki, suszone trawy, kwiaty, liście, zboża, borowiny itp., jednak bez elementów gotowych oraz z tworzyw sztucznych. Do konkursu na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną zgłoszono 20 prac. Zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach oraz rzeczowe przez wystawców. Wyróżnionym przyznano nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy za udział.

Wyniki XII Konkursu na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną:

Kategoria: palmy większe:
I miejsce – Przedszkole ss. Augustianek im. św. Anny w Niepołomicach
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Zabierzowskiej
III miejsce – Koło Gospodyń Ochmanów

Kategoria: palmy mniejsze:
I miejsce – Martyna Jasiak
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Gruszki
III miejsce – Klub Seniora Ochmanów