W sobotę 4 lipca na terenie fabryki MAN Trucks w Niepołomicach odbyły się warsztaty szkoleniowe dla straży pożarnej z zakresu ratownictwa technicznego z wykorzystaniem 6 fabrycznie nowych kabin samochodów ciężarowych MAN.

Tego typu ćwiczenia dla straży pożarnej to niezwykła rzadkość. Zazwyczaj strażacy uczą się na pojazdach powypadkowych, które nie zawsze spełniają oczekiwania trenujących i instruktorów. Tym razem było inaczej, bo do ćwiczeń firma MAN Trucks przekazała 6 nowych kabin TGX i TGS.

Warsztaty rozpoczęły się od części teoretycznej w jednostce OSP Niepołomice. Uczestnicy zapoznali się z zasadami BHP podczas pracy z urządzeniami hydraulicznymi oraz zagrożeniami pojawiającymi się podczas działań z zakresu ratownictwa technicznego. Część praktyczna miała miejsce na terenie MAN Trucks w Niepołomicach. Do ćwiczeń przeznaczono 6 fabrycznie nowych kabin samochodów ciężarowych MAN.

Bardzo cieszę się, że nasza firma mogła być częścią tego wydarzenia. Szkolenia dla strażaków są niezwykle ważne, bo to oni zazwyczaj pojawiają się jako pierwsi na miejscu wypadku, i to od nich bardzo często zależy ludzkie życie. Mam nadzieję, że to nie ostatnia nasza wspólna inicjatywa – mówi Thorsten Campehl, dyrektor zakładu MAN Trucks w Niepołomicach.

Ratownicy podzieleni na grupy kolejno doskonalili techniki ratownicze mające na celu ułatwienie dostępu do osób poszkodowanych znajdujących się wewnątrz pojazdu. W czasie całodniowych warsztatów ratownicy doskonalili m.in. techniki stabilizacji pojazdów ciężarowych oraz torowanie dostępu poprzez: usunięcie szyb, usunięcie drzwi, wyparcie przodu kabiny razem z deską rozdzielczą czy zastosowanie metody tzw. trzecich drzwi. Jeden ze scenariuszy zakładał prowadzenie działań, w których kabina znajduje się na boku. W tym przypadku wykonanie dostępu polegało między innymi na wykonaniu otworu w dachu.

Stały rozwój konstrukcji pojazdów wymusza konieczność ciągłego doskonalenia zawodowego strażaków. Przeznaczone do ćwiczeń nowe kabiny pozwoliły nie tylko sprawdzić skuteczność obecnie stosowanych technik, ale również możliwości sprzętu będącego na wyposażeniu jednostek ochrony przeciwpożarowej.

W warsztatach udział wzięło ok. 60 strażaków z: OSP Niepołomice, JRG Wieliczka, OSP Staniątki, OSP Wola Batorska, OSP Podłęże, OSP Szarów, OSP Kłaj, OSP Czarnochowice. Organizatorem ćwiczeń była jednostka OSP w Niepołomicach, firma MAN Trucks w Niepołomicach oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce.

To już nie pierwszy raz gdy współpraca między jednostkami ochrony przeciwpożarowej z firmą MAN Trucks daje możliwość przeprowadzenia ćwiczeń na terenie obiektu, co przekłada się na poprawę bezpieczeństwa na terenie gminy i powiatu.

Informacja prasowa organizatora

Zapraszamy też do obejrzenia filmu z ćwiczeń jednostek OSP z gminy Niepołomice na terenie zakładu firmy MAN Trucks.

Film możecie Państwo oglądać dzięki uprzejmości firmy MAN Trucks oraz 4trucks.pl