Przedstawiciele magistratu oraz organizacji pozarządowych z gminy Niepołomice przebywali kilka dni we włoskim mieście Vigonovo. Zapoznali się tam z działalnością podobnych stowarzyszeń oraz potwierdzili chęć współpracy.

Naszą gminę reprezentowali w Vigonovo przedstawiciele następujących organizacji i instytucji: Dziecięce Marzenia, Pomoc Bliźniemu, Akademia Siatkówki Niepołomice, KS Dąb Zabierzów Bocheński, Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Puszystych, Miejski Chór Cantata, Dom Pełen Kultury w Staniątkach. Dobór został przeprowadzony w taki sposób, żeby w miarę możliwości reprezentować różne typy organizacji.

Odwiedzili m.in. ogródek prowadzony przez Stowarzyszenie Mani in terra, w którym pracują niepełnosprawni chłopcy, zapoznali się z projektem wczesnego wykrywania demencji u osób chorych na alzheimera, poznali działalność Reti di famiglie – sieci rodzin, które pomagają innym rodzinom, znajdującym się w trudnej sytuacji bądź przeżywających ciężkie wydarzenia. Mieli sposobność porozmawiać z członkami podobnych sobie organizacji działających w gminie Vigonovo.

Spotkanie zakończyło projekt „MEET – Budowanie bardziej zaangażowanych i zintegrowanych miast europejskich”. Jego celem było nawiązanie przez gminę Vigonovo kontaktów z Niepołomicami. Na początek obaj partnerzy wybrali kilka działań z dziedziny społecznej. Część z nich będzie realizowana z udziałem wolontariuszy z obu krajów, jak na przykład „Włoskie wakacje w Domu Pełnym Kultury” czy „Tydzień z hipoterapią” prowadzony przez stowarzyszenie Dziecięce Marzenia.

W dalszej kolejności będziemy rozmawiali o projektach w innych dziedzinach: edukacji, muzyce czy sporcie.