Dziś Gmina Niepołomice podpisała porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie ustalające zasady wspólnej realizacji Programu Czyste Powietrze

Program ma poprawić naszą efektywność energetyczną, a do tego wspomóc niepołomiczan w zmniejszeniu emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Koncentrować się będzie na istniejących już budynkach mieszkalnych.

Zgodnie z porozumieniem Gmina przeszkoli doradców, którzy nie tylko będą służyli mieszkańcom radą w sprawie wymiany kotłów ogrzewających domy, czy termomodernizacji, ale także pomogą przy aplikacji o dofinansowania do tego typu inwestycji. Ekodoradcy będą do dyspozycji Mieszkańców od lipca, jak tylko przejdą niezbędne szkolenia.

Gmina Niepołomice bardzo się rozrasta, z projektu Czyste Powietrze korzysta sporo osób, a będzie korzystało jeszcze więcej. Kwestią czasu jest, gdy informacja o środkach dotrze do szerokiego grona potencjalnie zainteresowanych skorzystaniem z dofinansowań. Ta umowa to wyjście w kierunku do mieszkańców – powiedział pełniący funkcję burmistrza Krystian Zieliński.

Z kolei dr Kazimierz Koprowski tłumaczy: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska wyznaczy opiekuna gminy oraz zorganizuje szkolenia dla osób, świadczących doradztwo w wypełnianiu wniosków. Zainteresowanie projektami jest duże, a do tej pory czasem trudno było się do nas dodzwonić. I choć niedawno unowocześniliśmy naszą infolinię, i dziś obsługuje ją już sześciu specjalistów, potrzeby wciąż są duże.