Poprawiono dn.: 25.10.2017

29 i 30 kwietnia odbył się III Rajd Ułanów szlakiem rotmistrza Witolda Pileckiego.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Wraz z ułanami wyruszył w trasę Marcin Kwaśny – aktor, który wcielił się w rolę rotmistrza w filmie „Pilecki”. To już trzeci raz wyruszono trasą ucieczki Pileckiego z Obozu Koncentracyjnego Auschwitz do Nowego Wiśnicza. Pamięć o tym heroicznym wyczynie jest wciąż żywa wśród ludzi.

Dla jednych więc było to upamiętnieniem tego wydarzenia dla innych zaś, zwłaszcza dla młodszego pokolenia doskonała lekcja historii i patriotyzmu. W raporcie z 1945 r. Pilecki pisze „ Po śniadaniu poszliśmy dalej – polami, lasami (…) Z piątku na sobotę nocowaliśmy w jakiejś pojedynczo stojącej w polu chałupie, gdzie mieszkała para młodych małżonków z dziećmi. Przyszliśmy późno, wyszliśmy zanim wstali rano. Zapłaciliśmy, podziękowaliśmy i poszliśmy dalej. Ominęliśmy VII

[Wieliczka} i szliśmy na lasy VIII [Puszcza Niepołomicka].

Raport ten pokazuje jak przebiegała trasa ucieczki i dokładnie tą drogą w sobotę 29.04 z rynku w Oświęcimiu rozpoczął się rajd. W tym roku po raz pierwszy zaplanowano przejazd całą trasą. Ułani wyruszyli konno do Alwerni, gdzie zakończył się pierwszy etap rajdu. O godzinie 17.30 od tablicą pamiątkową odbyły się główne uroczystości, w których uczestniczyły władze gminy. W klasztorze OO Bernardynów, gdzie schronił się Witold Pilecki, odbył się konkurs historyczny i odprawiona została msza święta.

Kolejny dzień 30.04 to kolejny etap rajdu. Tym razem z Niepołomic przez Puszczę Niepołomicką do Bochni, a następnie do Nowego Wiśnicza. Wczesnym rankiem w niedzielę, po gościnie i noclegu w Klubie Jazdy Konnej Pod Żubrem oraz w osadzie Podegrodzie dzięki uprzejmości Fundacji Zamek Królewski, dźwięk trąbki obwieścił pobudkę. Następnie odprawiona została msza polowa z udziałem przedstawicieli władz miasta Niepołomic i powiatu wielickiego.

Po zakończonej mszy i złożeniu meldunku przewodniczącemu Rady Miejskiej Markowi Ciastoniowi, w obecności przewodniczącego Rady Powiatu Wielickiego Marka Burdy, ułani wyruszyli w trasę. Droga zabezpieczona przez funkcjonariuszy policji Komendy Powiatowej w Wieliczce i wyznaczona przez Nadleśnictwo Niepołomice przebiegała przez Puszczę Niepołomicką, Damienice do Bochni, a stamtąd do Nowego Wiśnicza. W Bochni przy tablicy pamiątkowej poświęconej poległym w Katyniu, a także pod pomnikiem poległych 1919-1920 oraz pod pomnikiem ostatniego komendanta AK gen. brygady Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” złożono kwiaty i oddano honory. Na rynku bocheńskim złożono meldunek burmistrzowi Stefanowi Kolawińskiemu w obecności starosty powiatu Ludwika Węgrzyna, a następnie wyruszono do Nowego Wiśnicza. Tam zakończył się II etap III Rajdu Ułanów trasa ucieczki rotmistrza Pileckiego. Po przybyciu ułani w asyście orkiestry dętej udali się na rynek, gdzie uroczyście zameldowali się pani burmistrz Małgorzacie Więckowskiej. Główne uroczystości odbyły się pod Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka”, gdzie przebywał rtm. Pilecki. Tam też udali się wszyscy uczestnicy Rajdu Pod tablicą upamiętniającą pobyt rtm. Witolda Pileckiego w Nowym Wiśniczu zacianięto honorową wartę, oddano salwę honorową i złożono kwiaty. Uroczystościom towarzyszyły pokazy musztry konnej oraz władania szablą i lancą, które odbyły się na wiśnickim rynku. Na zakończenie imprezy za grał zespół „Forteca”.

Równolegle z rajdem konnym Stowarzyszenie „Kawalerii Ochotniczej im. Krakowskiej Brygady Kawalerii” w Niepołomicach, Sekcja Rowerowa Ogniska TKKF „Wiarus, Klub Jazdy Konnej „Pod Żubrem” i PTG „Sokół” w Niepołomicach zorganizowały konkursy i imprezy towarzyszące.

30.04 odbył się m.in. Rajd Rowerowy szlakiem ucieczki rotmistrza Pileckiego na trasie z Niepołomic do Bochni. Na szczęście w tym dniu pogoda nie zawiodła toteż w rajdzie wzięła udział liczna grupa rowerzystów, z czego dwunastu uczestników wraz z prezesem TKKF „Wiarus” Leonem Pituchą wyruszyło spod Kopca Grunwaldzkiego, a osiemnastu z Podegrodzia Zamku Królewskiego. Wszyscy pokonali trasę liczącą 39 km. Rowerzyści mieli do zaliczenia cztery konkurencje. Pierwszą było strzelanie z karabinka sportowego. Następnie zawodnicy wyruszyli rowerami do Puszczy, gdzie czekało na nich kilka punktów kontrolnych. Po powrocie czekał na uczestników ciepły posiłek oraz test wiedzy historycznej i konkurs pieśni patriotycznych.

Rywalizacja była na bardzo wysokim poziomie. Końcowa punktacja pozwoliła wyłonić zwycięzców:
W konkurencji drużynowo – rodzinnej: I m. – „Pancerni i Kleszcz” – Katarzyna, Hanna, Marcin, Hubert Małeccy; II m. – Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w Niepołomicach – Gabriela Bergiel, Joanna Florek, Krzysztof Nowak, Jacenty Malarz, Kacper Gluza oraz Jakub i Kacper Szkutnik; II – m. – „Latające Markizy” – Jowita, Sonia, Robert Adamczyk.
W konkurencji indywidualnej: I m. – Kacper Szkutnik; II m. – Jacenty Malarz; III – m. ex aequo – Jakub Szkutnik i Hubert Małecki.

Dzień wcześniej w sobotę 29.04. 2017 r. na terenie KJK “Pod Żubrem” odbyły się wewnątrz klubowe zawody w skokach przez przeszkody zorganizowane z okazji III Rajdu Konnego szlakiem Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Z powodu ulewnych deszczy w tygodniu poprzedzającym wydarzenie zawody zostały przeniesione z hipodromu na krytą halę znajdującą się na terenie ośrodka.

Patronat nad wydarzeniem objął przewodniczący Rady Powiatu Wielickiego Pan Marek Burda, któremu dziękujemy za zakup pucharów i pamiątkowych floo.

Zgromadzona widownia mogła podziwiać zmagania mniej i bardziej doświadczonych zawodników reprezentujących wszystkie kategorie wiekowe w skokach przez przeszkody na wysokości 40, 50, 60, 70, 80 i 90 cm.

Dla sekcji sportowej była to idealna okazja do sprawdzenia formy przed zbliżającymi się, drugimi w tym sezonie zawodami w Swoszowicach, a sekcja rekreacyjna mogła poczuć atmosferę zawodów i zdobyć nowe doświadczenie przejeżdżając swoje pierwsze w życiu parkour. Pierwsze przejazdy na parkurze zaliczyły też nasze nowe klubowe kuce rekreacyjne: Tornado i Gordita.

Mamy nadzieję, że wydarzenie przyczyni się do wzrostu zainteresowania jeździectwem i tradycjami kawaleryjskimi.
Zwycięzcy poszczególnych konkursów:
Konkurs 40 cm:
I miejsce Sara Bok
II miejsce Wiktoria Stawarz
III miejsce Dominika Więsek
Konkurs 50 cm:
I miejsce Joanna Korabik
II miejsce Magdalena Kaim
III miejsce Agnieszka Fidali
Konkurs 60 cm:
I miejsce Alicja Marcinkiewicz
II miejsce Joanna Wdaniec
III miejsce Magdalena Kaim
Konkurs 70 cm:
I miejsce Sara Bok
II miejsce Alicja Marcinkiewicz
III miejsce Wiktoria Styś
Konkurs 80 cm:
I miejsce Sara Bok
II miejsce Alicja Marcinkiewicz
III miejsce Wiktoria Styś
Konkurs 90 cm:
I miejsce Julia Świerkosz
II miejsce Adam Klimczyk
III miejsce Wiktoria Styś

Organizatorzy III Rajdu Ułanów serdecznie dziękują Instytutowi Pamięci Narodowej, Beacie Sławińskiej – Wiceprezes Zarządu Fundacji Łączka, Burmistrzowi MiG Niepołomice Romanowi Ptakowi, Prezes Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach Barbarze Ptak, Przewodniczącemu Powiatu Wielickiego Markowi Burdzie, Przewodniczącemu Rady Miasta i Gminy Niepołomice Markowi Ciastoniowi Jarosławowi Pieprzycy właścicielowi piekarni w Niepołomicach, Cedrobowi SA w Niepołomicach, burmistrzowi Bochni Stefanowi Kolawińskiemu, Pani Burmistrz Nowego Wiśnicza Małgorzacie Więckowskiej, Komendzie Powiatowej Policji w Wieliczce i w Bochni oraz wszystkim tym, którzy aktywnie włączyli się w pomoc przy organizacji Rajdu.