Baner z polską flagą i logotypem gminy Niepołomice - głową króla Kazimierza Wielkiego. Napis: Wybory 2025. Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Informacje dla wyborców.

█ Wybory prezydenckie 2025

Marszałek Sejmu RP zarządził wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na 18 maja 2025 roku.

Głosowanie będzie się odbywało w godzinach 7.00-21.00.

Na tej stronie znajdziecie Państwo najważniejsze informacje na temat wyborów i sposobu ich organizacji w gminie Niepołomice.

Serwis informacyjny dla wyborców dotyczący udziału w głosowaniu

(prowadzony przez Państwową Komisję Wyborczą)

www.wybory.gov.pl/prezydent2025

Prezydent j jest wybierany na pięcioletnią kadencję, i może być ponownie wybrany tylko raz (łącznie może rządzić przez dwie kadencje). Prezydentem może zostać obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat i korzysta z pełni praw wyborczych do Sejmu. Kandydata zgłasza co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu.

Na prezydenta wybrany zostaje kandydat, który otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. W sytuacji, gdy żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie. Wyboru dokonuje się wówczas spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali kolejno największą liczbę głosów.

W wyborach prezydenckich 2025, data wyborów została ustalona na 18 maja. Ewentualna druga tura odbędzie się 1 czerwca.

Kto może głosować

Prawo udziału w głosowaniu (prawo wybierania) w wyborach prezydenta RP ma obywatel polski, który:

  • najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
  • nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Obwody wyborcze

Informacja o obwodach wyborczych zostanie podana do 18 kwietnia 2025 r.

Jak głosować

Informacje o sposobie głosowania zostaną podane po ich przekazaniu przez Państwową Komisję Wyborczą.

Głosujemy w lokalu wyborczym, czyli w lokalu obwodowej komisji wyborczej. Informacja o siedzibach obwodowych komisji wyborczych (lokalach wyborczych), w tym o lokalach  dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, podana jest do wiadomości publicznej przez wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) w obwieszczeniu, najpóźniej do 18 kwietnia 2025 r.


Wyborca jest wpisywany z urzędu do spisu wyborców w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania w Polsce.

Wyborca może głosować w innym lokalu wyborczym na obszarze gminy, w której stale zamieszkuje lub w której będzie przebywać w dniu wyborów, jeżeli złoży pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Będzie to można zrobić od 4 kwietnia do 15 maja 2025 r.

Wniosek można złożyć:

  • na piśmie, w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem do urzędu gminy właściwego dla obwodu głosowania, w którym zamierza zagłosować

lub

  • w postaci elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl.

Uwaga: W przypadku, jeśli zostanie ogłoszone przeprowadzenie II tury wyborów, wyborca, który złożył wniosek o zmianę miejsca głosowania, będzie ujęty w tym samym spisie również w przypadku II tury.

Jeśli ktoś będzie chciał zagłosować w swoim stałym obwodzie albo głosować w jeszcze innym miejscu, będzie mógł to zrobić wyłącznie po:

  • otrzymaniu z dowolnie wybranego urzędu gminy zaświadczenia o prawie do głosowania

lub

  • po złożeniu wniosku o zmianę miejsca głosowania, na piśmie w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem do urzędu gminy właściwego dla obwodu głosowania na obszarze gminy, w której zamierza zagłosować lub w postaci elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl.

Ma na to czas najpóźniej do 29 maja 2025 r.


Inną możliwością jest głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania

Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w dowolnie wybranym urzędzie gminy w terminie od 4 kwietnia do 15 maja 2025 r. Wniosek składa się na piśmie w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem. Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca odbiera za osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę w urzędzie gminy, w którym złożono wniosek.

W przypadku II tury trzeba to zrobić w terminie od 19 do 29 maja 2025 r.


Do 5 maja 2025 r. jest czas na zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

W przypadku II tury termin ten wyznaczono na 22 maja 2025 r. (Osoby, które zgłosiły taki zamiar przed I turą, nie muszą składać drugiego wniosku.)

Zamiar głosowania korespondencyjnego wyborcy zgłaszają komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie, tel. 12 421 85 84, 12 421 85 77.


Do 5 maja 2025 r. można zgłosić zamiar skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego oraz bezpłatnego transportu powrotnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski. Więcej informacji pod nr. tel. 12 250 94 90.

W przypadku II tury termin ten wyznaczono na 27 maja 2025 r. (Osoby, które zgłosiły taki zamiar przed I turą, nie muszą składać drugiego wniosku.)


Do 9 maja 2025 r. można zgłosić zamiar skorzystania z prawa głosowania przez pełnomocnika. Dotyczy to zarówno wyborców niepełnosprawnych jak i tych, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

W przypadku II tury termin ten wyznaczono na 23 maja 2025 r. (Osoby, które zgłosiły taki zamiar przed I turą, nie muszą składać drugiego wniosku.)

Zgłoszenie takie składa się w Referacie Ewidencji Ludności UMiG w Niepołomicach, Pl. Zwycięstwa 13, parter, pokój nr 3, tel. 12 250 94 03.

Interaktywna mapa obwodów głosowania oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych

█ Wiadomości bieżące na temat wyborów prezydenckich 2025
  • Baner z polską flagą i logotypem gminy Niepołomice - głową króla Kazimierza Wielkiego. Napis: Wybory 2025. Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Informacje dla wyborców.

Informacja dla pełnomocników komitetów wyborczych

10 kwietnia 2025|Możliwość komentowania Informacja dla pełnomocników komitetów wyborczych została wyłączona

W piątek 18 kwietnia 2025 roku mija wyznaczony końcowy termin zgłaszania przez pełnomocników komitetów wyborczych kandydatów na członków obwodowych komisji

  • Baner z polską flagą i logotypem gminy Niepołomice - głową króla Kazimierza Wielkiego. Napis: Wybory 2025. Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Informacje dla wyborców.

Postanowienie o zmianie stałych obwodów głosowania

20 marca 2025|Możliwość komentowania Postanowienie o zmianie stałych obwodów głosowania została wyłączona

DKR.532.11.2025 POSTANOWIENIE Nr 34/2025 KOMISARZA WYBORCZEGO W KRAKOWIE II z dnia 19 marca 2025 r. zmieniające postanowienie w sprawie podziału

  • Baner z polską flagą i logotypem gminy Niepołomice - głową króla Kazimierza Wielkiego. Napis: Wybory 2025. Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Informacje dla wyborców.

Postanowienie Marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów Prezydenta RP

16 stycznia 2025|Możliwość komentowania Postanowienie Marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów Prezydenta RP została wyłączona

W środę 15 stycznia 2025 roku ukazało się postanowienie Marszałka Sejmu RP w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej

Wybory 2025

Potrzebujesz informacji?

Informacje w sprawie:

  • Centralnego Rejestru Wyborców,
  • głosowania przez pełnomocnika

udzielane są w Referacie Ewidencji Ludności, Plac Zwycięstwa 13, pokój nr 3, tel. 12 250 94 03; 12 250 94 23


Kalendarz wyborczy

Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej dostępny jest pełny kalendarz wyborczy

18 MAJA 2025

Dzień wyborów. Komisje wyborcze będą otwarte w godzinach od 7.00 do 21.00 chyba, że głosowanie zostanie przedłużone. Po tej godzinie kończy się cisza wyborcza i rozpoczyna się zliczanie głosów.

(Głosowanie w obwodach odrębnych – utworzonych w domach pomocy społecznej, szpitalach, zakładach karnych i aresztach śledczych – może zostać zakończone najwcześniej o godzinie 18.00, jeśli wszyscy wyborcy ujęci w spisie wyborców, w danym obwodzie oddadzą swój głos.)

1 CZERWCA 2025

Ewentualna druga tura wyborów na prezydenta RP w sytuacji, kiedy w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości.