Poprawiono dn.: 25.10.2017

25 marca w Niepołomicach odbył się III Powiatowy Turniej Zespołów Cheerleaders, którego organizatorem było Młodzieżowe Towarzystwo Sportowe IKAR w Niepołomicach.

Ten widowiskowy – na początku wyłącznie męski – sposób dopingowania narodził się w Stanach Zjednoczonych ponad 100 lat temu. Tam rozwinął się najszerzej, lecz z biegiem czasu zadomowił się w innych częściach świata. Dziś zachwyca wyjątkowością i zaraża widzów energią.

Celem turnieju była popularyzacja zespołowych form tanecznych dzieci i młodzieży. Turniej rozpoczął się o 10.00 oficjalną prezentacją zespołów oraz pokazem tańca towarzyskiego. Rywalizacja w zawodach została podzielona na dwie kategorie. Pierwsza z nich to Mini Dance, w której swoje choreografie prezentowały dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej, rozpoczynające zmagania z tańcem i gimnastyką.

Druga kategoria to Junior czyli dziewczęta od czwartej klasy szkoły podstawowej do gimnazjum, które mają już za sobą kilka lat treningów i co najważniejsze dostrzegają już pasję w tym co robią. Turniej był dla wielu zespołów okazją do prezentacji swoich umiejętności przed szeroką publicznością oraz sprawdzeniem własnych możliwości na tle innych. Poza tym do Niepołomic przyjechały całe rodziny uczestniczek, które trzymając kciuki za swoje małe tancerki zapełniały każde wolne miejsce na sali sportowej przy Gimnazjum w Niepołomicach.

Formy pokazowe, takie jak cheerleading, przyciągają uwagę widzów bardziej niż inne sporty. Kolorowe stroje, atrybuty oraz zaskakująca choreografia stanowią dla oglądających zdumiewające widowisko. Tym większe, że jedną z gwiazd jest ich córka, wnuczka czy koleżanka, która każdą wolną chwilę w zaciszu domowym spędza na szlifowaniu układu lub doskonaleniu elementu gimnastycznego. Warto pamiętać, że w cheerleadingu, tak jak sporcie zespołowym, liczy się dobra współpraca i pozytywna atmosfera. Efektem takich założeń jest permanentny uśmiech na twarzach uczestniczek.

Podczas turnieju każdy zespół miał do dyspozycji około cztery minuty, aby zaprezentować swoje umiejętności taneczno-gimnastyczne. W drugiej rundzie poszczególne występy były oceniane jawnie przez komisję sędziowską, która na tabliczkach przyznawała punkty. Wybór nie był łatwy, gdyż każdy zespół czymś zaskakiwał i zostawał nagradzany głośnymi brawami. Jury w efekcie zdecydowało o przyznaniu pierwszej nagrody w kategorii Junior zespołowi Małe Gwiazdki z Krakowa. Drugie ex aequo zajęły grupy taneczne Sasetki z Setki i Step by Step, a trzecie uzyskały niepołomiczanki – Cheer Angels MTS IKAR na równi z zespołem Dance & Fun.

Natomiast w grupie Mini Dance na szczycie podium stanęły dziewczęta z zespołu Sasetki z Setki Mini, drugie miejsce Dance & Fun, a trzecie miejsce zajęły gospodynie turnieju Cheer Angels Mini razem z ekipą Butterfly.

Oprócz nagród i wyróżnień zespołowych komisja sędziowska przyznała nagrody indywidualne. W związku z tym, spośród wszystkich grup tanecznych biorących udział w turnieju wybrano:

• Najmilszą tancerkę turnieju
• Najbardziej uśmiechniętą tancerkę turnieju
• Najbardziej zaangażowaną tancerkę turnieju
• Tancerkę z największą ekspresją ruchową
• Najlepszą tancerkę turnieju
• oraz Tancerza turnieju

Wydarzenie, organizowane przez Młodzieżowe Towarzystwo Sportowe IKAR we współpracy z Powiatem Wielickim oraz Miastem i Gminą Niepołomice, miało miejsce już trzeci rok z rzędu. Z edycji na edycję przybywa uczestników, a ich umiejętności są coraz wyższe. Zapraszamy do śledzenia wydarzeń związanych z sekcją Cheerleaders i odwiedzania naszej strony na facebooku: Cheerleaderki MTS IKAR Niepołomice.

Iwona Janas
trenerka MTS IKAR
zdjęcie: Piotr Despet