Karatecy Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków wystartowali w ubiegły weekend w dwóch dużych międzynarodowych imprezach w Słowenii – 2. Pucharze Europy ITKF oraz 21. Mistrzostwach Świata ITKF. Zawody rozegrano od 17 do 20 listopada 2022 w Kranjskiej Gorze.

Jako pierwsi startowali najmłodsi zawodnicy w 2. Pucharu Europy ITKF. 25-osobowa reprezentacja AKT wywalczyła w Kranjskiej Gorze 53 medale (18 złotych, 16 srebrnych oraz 19 brązowych). Zawodnicy do Słowenii pojechali jako reprezentanci Polskiej Unii Karate Tradycyjnego. Karatecy z Polski zaliczyli bardzo dobry start w zawodach zdobywając 1 miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy ITKF. Szczegółowe wyniki znajdują się na http://karatedo.krakow.pl/puchar-europy-itkf-w-slowenii/.

Zawodnicy i kibice, którzy wybrali się do Słowenii, przy okazji zwiedzili też sporo pięknych miejsc: m.in. Kranjską Gorę, Jezioro Bled, Jezioro Jasna, skocznię narciarską w Planicy, centrum Lublany, Jaskinię Postojną.

Drugą imprezą rozegraną w Słowenii były 21. Mistrzostwa Świata federacji International Traditional Karate-Do Federation (ITKF). Wystartowało w nich 6 zawodników AKT, którzy wywalczyli 7 medali (1 złoty, 2 srebrne i 4 brązowe). Zmagania w Kranjskiej Gorze trwały przez 3 dni – 2 dni eliminacji i 1 jeden dzień finałów. W zawodach wystartowało niemal 300 zawodników z 25 krajów. Karatecy AKT pojechali do Słowenii jako reprezentacja Polskiej Unii Karate Tradycyjnego (PUKT). Zawodnicy PUKT, którzy niedawno wrócili z Mistrzostw Świata WTKF w Brazylii, w mistrzostwach zaprzyjaźnionej federacji ITKF w Słowenii wystąpili gościnnie.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje Paweł Tomasik, który został Mistrzem Świata ITKF seniorów w jiyu kumite (wolna walka). Złoto w tej samej konkurencji wywalczył również w Brazylii. Wicemistrzem Świata ITKF w jiyu kumite został z kolei Wiktor Staszak, który jedną z walk wygrał przed czasem w pięknym stylu zdobywając ippon (10 punktów). Jiyu kumite seniorów było najmocniej obsadzoną konkurencją zawodów – wystartowało w niej 36 zawodników z 16 krajów (każdy kraj mógł wystawić maksymalnie 3 zawodników w jednej konkurencji indywidualnej).

Duże brawa należą się też Wiktorowi Staszakowi, który otrzymał statuetkę dla najlepszego zawodnika Mistrzostwa Świata ITKF w kategorii senior.

Podczas zawodów prezydent ITKF Gilberto Gaertner uhonorował pamiątkowym medalem dotychczasowych mistrzów świata ITKF. Wśród wyróżnionych znalazł się sensei Paweł Janusz, który swoje pierwsze mistrzostwo świata w kata indywidualnym zdobył w 2012 roku.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom AKT.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami:

Wiktor Staszak (senior)
– srebrny medal Mistrzostw Świata ITKF (jiyu kumite)
– brązowy medal Mistrzostw Świata ITKF (enbu m/m)
– brązowy medal Mistrzostw Świata ITKF (fukugo)
– brązowy medal Mistrzostw Świata ITKF (kumite druż.)

Paweł Tomasik (senior)
– złoty medal Mistrzostw Świata ITKF (jiyu kumite)
– brązowy medal Mistrzostw Świata ITKF (enbu m/m)
– brązowy medal Mistrzostw Świata ITKF (kumite druż.)

Natalia Janusz (seniorka)
– srebrny medal Mistrzostw Świata ITKF (fukugo)

Paulina Przewoźnik (seniorka)
– brązowy medal Mistrzostw Świata ITKF (fukugo)

Gratulujemy!

Więcej informacji na www.karateniepolomice.pl.