12 lipca 2020 r. czeka nas druga tura wyborów prezydenckich. Zmierzą się w niej obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą. W tym tekście odpowiemy na najczęściej zadawane przed drugą turą pytania.

Czy i w tej turze mogę zagłosować korespondencyjnie?

Ci, którzy zgłosili chęć głosowania korespondencyjnego przed pierwszą turą, znajdą się na liście wysyłkowej pakietów i w drugiej turze. Natomiast w sytuacji, gdy ktoś chciał się jeszcze dopisać do głosowania korespondencyjnego, mógł to zrobić do 30 czerwca 2020 r. Osoby na kwarantannie mogą zgłaszać się o przesłanie pakietu do 7 lipca, a te, które po siódmym będą skierowane przez sanepid do odosobnienia zgłosić się do głosowania korespondencyjnego mogą do 10 lipca 2020 r..

Dopisanie do spisu wyborców

Jeśli w dniu wyborów będziesz przebywał poza miejscem stałego zameldowania, a wiesz gdzie, dopisz się tam do spisu wyborców. Masz szansę to zrobić do 7 lipca 2020 r. Przypominamy, że obowiązuje to także osoby zameldowane na pobyt tymczasowy w danym miejscu. Samo zameldowanie na pobyt tymczasowy nie gwarantuje umieszczenia w spisie wyborców. Należy się o to ubiegać.
Osoby dopisane do spisów wyborców poza miejscem stałego zamieszkania w pierwszej turze, znajdą się w tym samym spisie wyborców drugiej tury. Gdyby ktoś jednak chciał zagłosować gdzieś indziej, powinien wystąpić o zaświadczenie o prawie do głosowania w gminie, w której był ujęty w spisie w pierwszej turze.

Mogę zagłosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania?

Jeśli nie wiesz, gdzie będziesz w dniu wyborów, a nie chcesz, żeby ominęło cię głosowanie, pobierz zaświadczenie o prawie do głosowania. Można tego dokonać do 10 lipca 2020 r. do godziny 12.00 (południe). Zaświadczenie takie pobiera się w gminie stałego zameldowania lub gminie gdzie zostałeś dopisany do spisu wyborców.

Jeśli pobierałeś zaświadczenie do głosowania w pierwszej turze, to zapewne już wiesz, że otrzymałeś dwa zaświadczenia, jedno do I tury (już oddane, jeśli głosowałeś) i jedno do II tury. Koniecznie zabierz je z sobą na głosowanie.

Jak będzie wyglądało głosowanie?

Głosowanie w drugiej turze będzie analogiczne do tego w pierwszej turze, tyle tylko że na liście będą dwaj kandydaci. Tak więc udajemy się do swojej obwodowej komisji wyborczej, na podstawie dowodu potwierdzającego tożsamość otrzymujemy kartę do głosowania. Potwierdzamy to własnoręcznym podpisem. Następnie udajemy się w miejsce przeznaczone do głosowania i tam na liście zaznaczamy wybranego kandydata. Zaznaczamy stawiając krzyżyk w okienku przy wybranym nazwisku. Głos nasz nie będzie ważny gdy:

  • linie naszego zaznaczenia nie przetną się w kratce,
  • w okienku przy nazwisku postawimy inny znaczek,
  • postawimy krzyżyki w więcej niż jednej kratce,
  • nie postawimy krzyżyka w okienkach przy nazwiskach kandydatów.

Przypominamy również, że w związku z zagrożeniem epidemiologicznym, udając się na głosowanie zabieramy maseczkę, by zakryć usta i nos, przy wejściu do lokalu wyborczego dezynfekujemy ręce. Dobrze również zabrać własny długopis