Czy wiecie, że butelka plastikowa rozłoży się w ziemi po 500 latach? Kubek styropianowy po 50 latach, niedopalony papieros i guma do żucia po 5 latach.

Co roku produkujemy ogromne ilości śmieci. Niestety nie wszystkie trafiają do kosza i są odpowiednio segregowane. Wiele z nich ląduje w rowach, lasach czy rzekach.

Rozkład śmieci trwa bardzo długo, w zależności od ich rodzaju. Cierpią zwierzęta – umierają po zjedzeniu foliowych czy plastikowych części odpadów, bądź po zaklinowaniu się puszkach, butelkach i innych opakowaniach.

Likwidacja nielegalnych składowisk to też ogromne koszty. Gmina Niepołomice co roku zbiera z rowów, pól i lasów około 19 ton odpadów. Miesięczny koszt likwidacji tych śmieci to 17,5 tys. zł.

Pamiętajmy, że drobne codzienne decyzje, po zsumowaniu, nabierają globalnego znaczenia. Za każdym razem, gdy przyjdzie nam do głowy pozbycie się odpadów w nieodpowiedni sposób, pomyślmy o tym. Warto też zastanowić się, które produkty są nam potrzebne, a z których możemy zrezygnować. Bioodpady potrzebują znacznie mniej czasu na rozkład. Plastikową reklamówkę można łatwo zastąpić torbą wielokrotnego użytku.

Zwracajmy też uwagę na to, gdzie wyrzucamy śmieci.

Od każdego z nas zależy w jakim świecie będziemy żyć my i przyszłe pokolenia.

#nieśmiecimy #sprzątamy