Od najbliższej soboty, 10 października, na terenie całego kraju obowiązywać będzie tak zwana żółta strefa wprowadzona z myślą o ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

  • Gmina Niepołomice, podobnie jak cały kraj, znajduje się w żółtej strefie.
  • Konieczne będzie zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej.
  • Czekają nas zmiany w komunikacji zbiorowej.

Ostatnie dni były w naszym kraju rekordowe pod względem liczby osób, u których wykryto obecność wirusa SARS-CoV-2. W efekcie tego minister zdrowia poinformował o wprowadzeniu obostrzeń na terenie całej Polski.

Najistotniejszą czekającą nas zmianą jest konieczność zasłaniania ust i nosa również na wolnym powietrzu, w przestrzeni publicznej. 

Dlatego na przykład idąc do sklepu założymy maseczkę nie przed wejściem do obiektu, ale na całej drodze tam i z powrotem. Maskę założymy również zachowując 1,5 m odległości od innych ludzi. Dotychczas w żółtych strefach mogliśmy zdjąć maskę, o ile zachowany był dystans.

Co istotne z punktu widzenia osób spacerujących np. po Puszczy Niepołomickiej, w lasach nie będzie trzeba zakrywać ust i nosa. Podobnie w parkach i na plażach. 

Wyjątkiem jest też sytuacja, kiedy mamy ze sobą zaświadczenie potwierdzające, że nie możemy nosić maseczki. W praktyce dotyczy to osób, których stan zdrowia nie pozwala na zakrywanie nosa i ust.

W związku z wprowadzeniem żółtej strefy czekają nas zmiany w uczestnictwie w nabożeństwach, wydarzeniach sportowych, korzystaniu z restauracji czy siłowni.

Zmiany dotkną również system transportu zbiorowego. Na razie nie ma planów ograniczenia liczby połączeń autobusów aglomeracyjnych, ale zostanie wprowadzony limit osób korzystających z jednego pojazdu. Autobus przewiezie tyle osób, ile wynosi limit miejsc siedzących albo 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. Także w tym przypadku konieczne jest zasłanianie nosa i ust.

W chwili publikacji tej informacji nie są planowane zmiany w funkcjonowaniu szkół oraz instytucji miejskich. Jeśli takie zostaną wprowadzone, będziemy o nich informować.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia.