Poprawiono dn.: 15.04.2024

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia, że na terenie województwa małopolskiego od 20 do 26 kwietnia 2024 r. odbędzie się wiosenne, ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Akcja jest kontynuacją szczepienia z lat ubiegłych i wykonana poprzez rozrzucenie szczepionki z samolotów oraz jej ręczne wyłożenie.

Szczepionka jest przynętą o stałej konsystencji w postaci krążka lub kostki koloru brązowo-zielonego o intensywnym zapachu rybnym zawierająca wewnątrz blister aluminiowo-plastykowy wypełniony zawiesiną koloru pomarańczowego do czerwono fioletowego.

W okresie wykonywania szczepień i 14 dni po zrzuceniu szczepionki zaleca się:

  • nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu (w okresie szczepienia i przez 14 dni po zakończeniu akcji szczepień)
  • kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji;
  • nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.

W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Wieliczce.

Informacji dotyczącej akcji szczepienia listów udziela Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie, tel. 12 293 10 00, oddział w Wieliczce, tel. 12 395 87 88.