W Niepołomicach zajrzyjcie zwłaszcza do Zamku Królewskiego… – zachęcają autorzy bloga Powroty.do. A my wraz z nimi zachęcamy mieszkańców, aby poczuli się jak turyści we własnym mieście i zajrzeli tutaj, przypominając sobie historię miasta i tego obiektu. Warto też zaglądnąć do Muzeum Niepołomickiego.

Burzliwe dzieje Polski odcisnęły swe piętno na jego wyglądzie i przeznaczeniu. Zbudowany w XIV w. na polecenie Kazimierza Wielkiego, pełnił przede wszystkim funkcję letniej rezydencji, z której władcy wyruszali na polowanie do pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Był miejscem spotkań, sądów, zjazdów koronnych, zabaw i dworskiego życia. Królowa Bona przyczyniła się do powstania w jego okolicy ogrodów królewskich. Niestety, najazd Szwedów w XVII w. przyniósł kres świetności tej fantastycznej budowli.

Dziś odnowiony i dobrze odrestaurowany zamek dziś cieszy oko mieszkańców i turystów. Wejście na jego teren i spacer po dziedzińcu nie jest objęte biletami.

Warto tu zajrzeć, szczególnie w niedzielę, z uwagi na specjalną ofertę Muzeum Niepołomickiego z okazji Dni Niepołomic 2020. Wstęp w tym dniu kosztuje jedynie 1,00 zł.

W godz. 10.00-18.00 można zwiedzać wystawy indywidualnie. Można obejrzeć m.in. galerie sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, wystawę „Niepołomice. Miasto, czas i ludzie”, kaplicę zamkową, Gabinet Włodzimierza Puchalskiego czy kolekcję łowiecką.

O godz. 11.00, 13.00 i 16.00 muzeum zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Antyk okiem kolekcjonera” (grupy maks. 10-osobowe).

Pamiętajcie o ograniczeniach spowodowanych reżimem sanitarnym – zachowujcie odległość, ubierzcie maseczkę.


Muzeum Niepołomickie
ul. Zamkowa 2, Niepołomice
tel. 517 590 420
www.muzeum.niepolomice.pl
czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00


Więcej pomysłów na mikrowyprawę w okolice Niepołomic znajdziecie na blogu Powroty.do