Najpierw był Zielony Puszczyk, który powstał naturalnie – z naszej pasji do przyrody i chęci zdobywania nowych porcji wiedzy o niej. Na nasze spotkania zapraszaliśmy podobnych nam ludzi, z którymi dużo chodziliśmy w teren, ale też spotykaliśmy się na różnych wykładach i prelekcjach.

Przez prawie pięć lat w ramach działalności Zielonego Puszczyka odwiedziliśmy niejedno miejsce w Puszczy Niepołomickiej i jej okolicach, wliczając w to szkoły i przedszkola, gdzie organizowaliśmy różne zajęcia przyrodniczo-plastyczne i warsztaty edukacyjne.

Dziś stajemy przed nowym wyzwaniem. Jest ono dla nas o tyle trudne, bo powierzono w nasze ręce miejsce, z którym byliśmy związani do tej pory jako bywalcy i użytkownicy, gdzie spotykaliśmy się z serdecznością, otwartością i niezwykłym klimatem. Inspiro – bo oczywiście o nim mowa – było dla nas wzorem, a Pani Beata Kwiecińska i Pan Maciek Dąbrowski jego gospodarzami, którzy zawsze witali wszystkich z uśmiechem, nas też. Znajomym opowiadaliśmy, że mamy pod nosem takie miejsce, gdzie po przekroczeniu progu rzeczywistość zaczyna wyglądać trochę inaczej, gdzie dzieją się rzeczy niezwykłe, gdzie nie tylko dzieci, ale również dorośli mogą obudzić w sobie uśpione pasje. Trudno było nam się pogodzić z decyzją o zamknięciu Domu Kultury w Podłężu. Inspiro to na szczęście nie tylko miejsce, ale przede wszystkim ludzie i Pani Beata i Pan Maciek nadal tworzą Inspiro – trzymamy za nich kciuki i życzymy wszystkiego dobrego.

Zielony Puszczyk staje więc przed wyzwaniem: stworzenia nowego domu kultury. Zapraszamy Was do Siedliska, gdzie przeżyjecie swoją przygodę z przyrodą, ale pewnie nie tylko ;) Chcielibyśmy, żeby było to miejsce, które pobudza ciekawość, pozwala odkrywać i poznawać, które będzie też przyjazne i bezpieczne. My dalej będziemy robić to, co do tej pory, a w zasadzie to nawet dużo więcej! Pójdziemy razem na spacer, będziemy malować, rysować, tworzyć nowe rzeczy, zorganizujemy też niejeden wernisaż i pogramy w gry fabularne RPG. Pomysłów mamy sporo, teraz będziemy realizować te, na które pozwala sytuacja epidemiologiczna, a potem znacznie więcej. A może i Wy macie jakieś pomysły? Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na FB oraz do kontaktu mailowego: dksiedlisko@gmail.com.

Agnieszka Lisowska-Woś
Stowarzyszenie Zielony Puszczyk
Dom Kultury Siedlisko