Ponad 40 nauczycieli i uczniów uczestniczyło w pierwszej wymianie uczniowskiej online, zorganizowanej przez Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach w poniedziałek (26.04) w ramach projektu WORTHY. Jego celem jest wypracowanie innowacyjnego podejścia do nauczania historii z wykorzystaniem narzędzi interaktywnych.

Podczas tego pierwszego spotkania (z czterech planowanych) uczniowie z Polski, Chorwacji, Niemiec i Włoch mieli okazję, żeby lepiej się poznać i podyskutować o tym, z czym kojarzą im się kraje i miasta partnerów. Zaprezentowali też zarówno swoje szkoły jak i przedstawili się pozostałym. Z tych prezentacji wyłonił się obraz aktywnej i utalentowanej młodzieży, która mimo ograniczeń spowodowanych pandemią COVID-19 stara się żyć pełnią życia, oprócz nauki i szkoły, poświęcając czas na sport, muzykę, film, literaturę, grę na instrumentach, gry wideo i inne zainteresowania.

Podczas spotkania była też okazja na krótką lekcję językową i poznanie podstawowych zwrotów polskich, chorwackich, niemieckich i włoskich.

Pierwotnie wymiana młodzieżowa miała polegać na wzajemnych wizytach uczniów, jednak pandemia pokrzyżowała te plany i spotkania przeniesiono w przestrzeń wirtualną. Podczas kolejnych młodzież będzie omawiała najważniejsze wydarzenia z czasów I i II wojny światowej na swoich terenach. Zaplanowano też m.in. warsztaty interaktywne, których efektem będzie stworzenie nowych rzeczy, które zostaną wrzucone na platformę Worldwars.eu.

Wielokolorowe logo projektowe i napis WORTHY   Flaga Unii Europejskiej i napis "Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+