“Łydki tego dnia nam zapłonęły, bo też nasza wycieczka po okolicach Krakowa z celem dotarcia do Puszczy Niepołomickiej była rowerowa! Można zatem jadąc z Grodu Kraka do Niepołomic spędzić w trasie cały dzień, bo atrakcji po drodze miniecie moc. Czeka tutaj na Was m.in. mnóstwo bocianów, dzika zwierzyna, Czarny Staw na terenie Puszczy, czy też kulturalne atrakcje w postaci Zamku Królewskiego w Niepołomicach, Cmentarza Żydowskiego i Muzeum Fonograficznego”. W ten sposób zachęcają do aktywnego spędzenia weekendu autorzy bloga Powroty. Czy potrzeba więcej zachęt, żeby wsiąść na rower?!

Przez całe lato zachęcamy mieszkańców do tego, aby poczuli się turystami we własnym mieście i gminie. Zapraszamy do zwiedzania! Zobacz sam, zabierz rodzinę, zaproś znajomych: zorganizuj mikrowyprawę i przekonaj się, że piękne miejsca są na wyciągnięcie ręki.

Na obszarze Puszczy Niepołomickiej jest sześć rezerwatów przyrody wpisanych oraz dwa obszary  Natura 2000. „Najciekawiej naszym zdaniem prezentuje się Długosz Królewski z dużymi połaciami paproci o tej samej nazwie. Po intensywnym deszczu można poczuć się tu jak w dżungli, paprocie są bardzo okazałe i wysokie” – piszą blogerzy z Powroty.do.

Obowiązkowym punktem jazdy po Puszczy Niepołomickiej jest Czarny Staw. Największy zbiornik wodny na jej terenie nie bez powodu został tak nazwany. Woda jest bardzo ciemna, co z torfowego podłoża. Przejeżdżając przez puszczy warto też zatrzymać się na chwilę zadumy przy jednej z wielu kapliczek na jej terenie.

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem, już w samym mieście, jest cmentarz żydowski. Ta wyjątkowa pamiątka po mieszkańcach miasteczka niestety pomału popada w ruinę. Na terenie cmentarza znajduje się około 30 nagrobków z napisami po hebrajsku.

A już po wyprawie, czy to w sobotę, czy w niedzielę, warto zajrzeć do parku miejskiego, gdzie w ramach 29. Dni Niepołomic nie zabraknie wydarzeń dla ducha i dla ciała. W parku zagoszczą food trucki z pysznym jedzeniem. Będą występy, pokazy i koncerty. Dzieci także będą miały swoją strefę zabawy.

Z program Dni Niepołomic na ten weekend można się zapoznać tutaj