Muzeum Niepołomickie zaprasza do zamku na przedwernisażowe pokazy wystawy zatytułowanej Theatrum Pictorium – Teatr Malarstwa. Spotkania.

Ponad 100 obrazów i rzeźb ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie reprezentuje niemal wszystkie kierunki w sztuce europejskiej od XII do XIX wieku i wszystkie gatunki malarskie. Wśród najcenniejszych obiektów odnajdujemy romańskie madonny rzeźbione w drewnie i kamieniu, dzieło Pietera Brueghela Młodszego „Kazanie św. Jana Chrzciciela”, średniowieczne obrazy: „Ukrzyżowanie” Paolo Veneziano czy „Wstąpienie Marii do świątyni” Johana Koerbecke.

Osią wystawy są umieszczone w każdej z sal portrety – wizerunki arystokratów i mieszczan, ludzi nauki i świętych, postaci prawdziwych i bohaterów opowieści, które „nieobecnych czynią obecnymi” (1453, De pictura – o malarstwie.) A obok nich zebrane tematycznie odniesienia do różnych sfer życia ludzkiego, do natury, religii, obyczajów, kulturowych kodów.

Tytuł wystawy nawiązuje do pierwszego katalogu dzieł sztuki z 1660 r., popularnie nazywanego Theatrum Pictorium, opracowanego przez Davida Teniersa Młodszego. Dodaliśmy do tego tytułu ważne słowo Spotkania. Bowiem w naszym zamkowym teatrze malarstwa mitologiczny Marsjasz spotyka się z wnukiem Ludwika XIV, a patron Europy – św. Benedykt może podyskutować o prawach obywatelskich z twórcą Konstytucji 3 Maja – Stanisławem Małachowskim. A my, widzowie możemy spotkać ich i wiele innych postaci oraz spotkać się ze sobą, także po to by rozmawiać o sztuce.
Takie spotkania chcemy Państwu zaproponować od jesieni pod przewodnictwem kuratora wystawy p. Doroty Dec.

A już teraz zapraszamy do zamkowej galerii od wtorku do niedzieli, w godzinach 10.00-18.00.

Bilety na wystawę Theatrum Pictorium w cenie 10 i 6 zł lub w ramach wstępu na wszystkie ekspozycje w cenie 20 i 14 zł.

Zapraszamy.