19 sierpnia Biblioteka w Niepołomicach zorganizowała spotkanie autorskie z Edytą Świętek, połączone z promocją Jej najnowszej książki, sagi obyczajowo-historycznej pt. Niepołomice. Zniewoleni.

Edyta Świętek pochodzi z Krakowa, z Nowej Huty. Obecnie mieszka wraz z rodziną na terenie naszej gminy. Z wykształcenia – ekonomistka. Z pasji, powołania oraz z zawodu jest pisarką. Od wielu lat niewątpliwie rozpoznawana jest na polskim rynku wydawniczym. Jej książki, to znakomite powieści obyczajowe, w których łączy i przeplata ze sobą wątki miłosne, kryminalne oraz historyczne. Swoimi urzekającymi historiami zdobyła już dawno serca czytelników.

Autorka podczas spotkania opowiadała o początkach swojej pracy, o swoich inspiracjach artystycznych. Podzieliła się również tym, skąd czerpie wzorce dla swoich bohaterów, dlaczego jej książki są, tak różnorodne tematycznie, chociaż zawsze łączy je wątek miłosny i silny ładunek emocjonalny.

Kolejnym punktem spotkania były rozmowy na temat ostatnio wydanej powieści. Saga Niepołomice. Zniewoleni, została osadzona w realiach XIX-wiecznej Galicji, w terenach bliskich sercu autorki, w Niepołomicach i okolicznych wsiach. Napisanie tej powieści, poprzedzone było przez pisarkę wnikliwym wertowaniem dawnych dokumentów, książek, zbieraniem informacji o obyczajach, podaniach dotyczących naszego regionu. Historia to jej pasja, hobby!

Pani Świętek podkreśliła, że niepołomicka saga jest powieścią społeczno-obyczajową z historią w tle. To właśnie historia stała się inspiracją, aby wrzucić bohaterów w jej wir wydarzeń, by uwiarygodnić ich perypetie. To nie jest publikacja naukowa. Zdradziła nam również fakt, że kolejny tom ukaże się już w październiku!

A co jest marzeniem pani Edyty? Marzy o adaptacji filmowej swoich powieści. Każda z nich, to gotowy scenariusz filmowy.

Spotkanie odbyło się w ciepłej, sympatycznej atmosferze, a publiczność była pod dużym wrażeniem opowieści autorki o jej książkach, życiu i zainteresowaniach. Zadawanym pytaniom nie było końca.

Po spotkaniu każdy mógł zakupić książki naszego gościa, zdobyć autograf i pamiątkowe zdjęcie.

Bardzo dziękujemy Pani Edycie za spotkanie, rozmowę oraz życzymy kolejnych sukcesów literackich!

Marta Piotrowska