Szanowni Państwo,

Przedstawiam raport z wydarzeń ostatnich dni. Z uwagi na to, że zeszły piątek był w niepołomickim magistracie dniem wolnym od pracy, dzisiejsze podsumowanie obejmuje więcej niż tylko ostatni tydzień.

  • Zbliżają się wybory prezydenckie. W związku z tym uruchomiliśmy specjalny serwis internetowy pod adresem http://wybory.niepolomice.eu. Tam pojawiać się będą najnowsze informacje o głosowaniu.
  • Skończył się czas na zgłaszanie chęci głosowania korespondencyjnego. Nadal istnieje możliwość skorzystania z tej formy przez osoby, które przebywają lub zostaną skierowane na kwarantannę lub do izolacji. Tacy wyborcy mogą poprosić o pakiety do głosowania najpóźniej do 26 czerwca włącznie.
  • Coraz więcej dowiadujemy się o środkach bezpieczeństwa, jakie towarzyszyć będą zbliżającym się wyborom. Z uwagi na zagrożenie wirusowe członkowie komisji będą prawdopodobnie pracować w rękawicach i półmaskach lub przyłbicach. Klamki, urny, blaty stołów dezynfekowane miałyby być minimum 6 razy w ciągu głosowania, a sale wietrzone co godzinę. To duże przedsięwzięcie, ale dołożymy wszelkich starań, aby wszystko udało się dopiąć na ostatni guzik.
  • Trwają matury, do których przystąpiło w gminie Niepołomice ponad 120 osób. Większość to tegoroczni abiturienci, ale część zdających to osoby chcące – na przykład – poprawić swoje oceny z lat ubiegłych. Egzaminy potrwają do 24 czerwca i przebiegają bez zakłóceń.
  • Prawie 450 uczniów z 11 szkół przystąpiło do egzaminu ośmioklasisty. Przez trzy dni mierzyli się egzaminami z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Do pracy w komisjach było zaangażowanych niemal 280 nauczycieli. Egzaminy przebiegły spokojnie.
  • Dobra wiadomość dla korzystających z komunikacji publicznej. Po konsultacji z naszymi partnerami z Wieliczki i Zarządem Transportu Publicznego, od najbliższego weekendu przywracamy kursy komunikacji aglomeracyjnej do stałego rozkładu jazdy.
  • Rada Miejska spotkała się na nadzwyczajnym posiedzeniu, w którym wyraziła zgodę na rozpatrzenie przez Naczelny Sąd Administracyjny skargi kasacyjnej Prokuratora Okręgowego, od wyroku w sprawie minimalnych stawek czynszu najmu za lokale użytkowe w budynkach komunalnych stanowiących własność gminy Niepołomice, na posiedzeniu niejawnym.
  • Pamiętając o niezbędnych środkach bezpieczeństwa odmrażane są kolejne obszary działalności: prace wznawiają Domy Kultury, a 5 lipca odbędzie się Bieg w Pogoni za Żubrem – biegowe wydarzenie sportowe z najdłuższą historią w gminie Niepołomice.
  • A na zakończenie chyba najważniejsza wiadomość: 17 czerwca został podpisany protokół odbioru końcowego zjazdu z autostrady A4 na wysokości Podłęża. Przez weekend trwać będą prace porządkowe, usuwanie pozostałości po budowie oraz naprawa nieistotnych usterek. A już w poniedziałek, 22 czerwca Zjazd Niepołomice zostanie oddany do użytku.
  • Jednocześnie trwają prace przy uzyskaniu zgody na realizację inwestycji drogowej dla budowy obwodnicy Podłęża, która bezpośrednio połączy zjazd z autostrady z Niepołomicką Strefą Inwestycyjną.

Krystian Zieliński
Pełniący funkcję burmistrza miasta i gminy Niepołomice