Co roku – w czasie Pól Chwały – Niepołomice na trzy dni stają się wielkim, kolorowym i wielonarodowym garnizonem, a na jego ulicach można spotkać barwny tłum żołnierzy i dam dawnych epok. Obozy wojskowe są rozstawione wokół Zamku i na terenach zielonych w centrum Niepołomic. Oddziały rekonstrukcyjne zostały podzielone według okresów, które reprezentują – od starożytności po współczesność.

Zapraszamy do zapoznania się z wydarzeniami tegorocznych Pól Chwały w poszczególnych miejscach.

Sobota 25 września 2021

okolice Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa

13.00 Germanie i Celtowie- antyczne kosmetyki, ozdoby celtyckie i warsztat rogowniczy – Terra Ferrata
14.00 Goci i Wandalowie – życie obozowe, garncarstwo, tkactwo, mennica- Masłomęckie Stowarzyszenie Wioska Gotów i Wandalów
15.00 Rzymscy legioniści, pokaz musztry i walki z barbarzyńcami- Pro Antica- Legio XIIII GMV
16.00 Greccy hoplici, rzymscy legioniści i gladiatorzy; antyczne gry planszowe, kuchnia i kosmetologia – Hellas et Roma

okolice Zamku – Rycerz

11.10 Milicja miejska w XIII- XV wieku- Straż Grodowa
12.10 Wikingowie i Słowianie we wczesnym średniowieczu- Drużyna Wojów Bolesława
13.10 Kultura rycerska i dworska przełomu XIV/XV wieku Kompania Gryfitów
17.10 Wczesne średniowiecze na ziemiach polskich- gry i zabawy plebejskie, rzemiosło, życie obozowa, musztra i walka – Drużyna Najemna Rujewit
18.10 Pochówek Woja – Drużyna Wojów Wiślańskich KRAK

okolice Zamku – Parkur

12.00 Łucznictwo konne w różnych odsłonach – Łucznictwo Konne Nielepice
15.00 Łucznictwo konne w różnych odsłonach – Łucznictwo Konne Nielepice
17.00 Trening husarski przed niedzielnymi pokazami – Małopolska Chorągiew Husarska i Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej Dextrarius

okolice Zamku – Ogrody Królowej Bony

12.20 Wojska piesze autoramentu narodowego- Podolski Regiment Odprzodowy
13.20 Obóz wojskowy i smaki XVII wieku- Fundacja Banici Zamojscy
14.20 Konkurs walki szablą dla dzieci – Małopolska Zgraja Sarmacka
16.20 Obsługa puszkarska i strzelecka replik XVII wiecznych armat i muszkietów- Korpus Artylerii Najemnej

okolice Zamku – Park im. Andrzeja Wimmera

10.30 XVIII wieczna Ameryka Północna- Indianie, Brytyjczycy i Francuzi- Koalicja Grup Rekonstrukcyjnych „Ostatni Mohikanin”
11.30 Musztra kosą- Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu
12.30 Musztra wojskowa z epoki napoleońskiej – Legia Polsko-Włoska Koźle i Pułk 2 Piechoty Księstwa Warszawskiego
13.30 Gawędy żołnierskie, prezentacja regimentu, wyposażenia, musztry i życia obozowego w okresie Wojny Secesyjnej 1861-1863- 14-ty Ochotniczy Pułk Piechoty z Luizjany (Polish Brigade)
14.30 Obóz armii powstańczej z 1863 roku. Pokaz walki kosynierów, strzelców, rakietników i artylerii- Świętokrzyskie Stowarzyszenie Historyczne GROT
15.30 Obóz powstańczy z okresu powstania styczniowego, pokazy produkcji broni i amunicji w warunkach konspiracji, race kongrewskie i artyleria- Fabrykanci i Patrioci Zagłębia Staropolskiego
16.30 Opowieść o broni i życiu obozowym powstańców styczniowych – Konecka Grupa Powstańcza

okolice Izby Regionalnej – ściana zachodnia

10.40 Szermierka szablą, szpadą i floretem oraz “szermierka na bagnety karabinem szermierczym”, według zasad obowiązujących w lata 30-stych XXw.- GRH III Okręgu Policji Państwowej- Komisariat w Radomiu
11.40 Trzy dioramy- rok 1939, 1944 i wystawa militariów SRH im 16 Pułku Piechoty
12.40 Piechota Wehrmachtu z okresu “Kampanii wrześniowej” oraz europejskiego teatru działań w latach 1943- 1945 – Grupa Bojowa Kielce
13.40 Żołnierze niemieccy i radzieccy z okresu II Wojny Światowej – PTH Nowy Sącz
14.40 Umundurowanie i wyposażenie Waffen SS – GRH Die Walkirie
15.40 US Marines- sylwetki żolnierzy 4. Dywizji Piechoty Morskiej w czasie walk o Iwo Jime na przełomie lutego i marca 1945 r.- GRH The Old Breed
16.40 Szpital polowy z Powstania Warszawskiego ul. Furmańska 12- Krakowska Filmowa Grupa Rekonstrukcyjna
17.40 Wojska amerykańskie z okresu lądowania w Normandii- 29 US Infantry Division „Let’s Go”

okolice Izby Regionalnej- ściana północna

10.50 Policja Państwowa i Milicja Obywatelska- Posterunek Policji Państwowej w Wieliczce, Posterunek Milicji Obywatelskiej
11.50 Przejście graniczne pomiędzy Czechosłowacją i Niemiecką Republiką Demokratyczną- Traditionsverband NVA Polska
12.50 Barwa i broń wojsk radzieckich w końcowym okresie interwencji w Afganistanie- GRH Olza
13.50 Wojna w Jugosławii, serbski posterunek ogniowy- GRH Krajina
14.50 Pokaz układania spadochronu desantowego. Konkurs rozkładania i składania broni na czas (AKMS), dla dzieci tor sprawnościowy “Małego Komandosa”- GRH Południe Polscy Spadochroniarze Wojskowi
15.50 Uzbrojenie i ekwipunek GROMu używany podczas działań konwencjonalnych oraz niekonwencjonalnych w Afganistanie 2008-2010 Ramiennie Fundacja Sprzymierzenie z Grom
16.50 Sprzęt taktyczny jednostki MARSOC w okresie 2010-12 w Afganistanie- MSORT 8662
17.50 6 Brygada Desantowo-Szturmowej i inne jednostki w misjach UNPROFOR oraz IFOR w byłej Jugosławii (1992-1996)-GRH Błękit

okolice Izby Regionalnej- ściana wschodnia
14.00-18.00 pokaz kuchni staropolskiej
10.00-20.00 Niepołomicki Klub Krótkofalowców SP9MOA

Niedziela 26 września 2021

okolice Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa

13.00 Greccy hoplici, rzymscy legioniści i gladiatorzy; antyczne gry planszowe, kuchnia i kosmetologia – Hellas et Roma
14.00 Goci i Wandalowie – garncarstwo, tkactwo, mennica, życie obozowe oraz walka z |Rzymianami – Masłomęckie Stowarzyszenie Wioska Gotów i Wandalów oraz Pro Antica- Legio XIIII GMV
15.00 Germanie i Celtowie- antyczne kosmetyki, ozdoby celtyckie i warsztat rogowniczy – Terra Ferrata

okolice Zamku – Rycerz

13.00 Milicja miejska w XIII- XV wieku- Straż Grodowa
13.30 Średniowieczny obrzęd dożynkowy Drużyna Wojów Wiślańskich KRAK
14.00 Wikingowie i Słowianie we wczesnym średniowieczu – Drużyna Wojów Bolesława
14.30 Wczesne średniowiecze na ziemiach polskich – gry i zabawy plebejskie, rzemiosło, życie obozowa, musztra i walka – Drużyna Najemna Rujewit
15.00 Kultura rycerska i dworska przełomu XIV/XV wieku Kompania Gryfitów

okolice Zamku – Parkur

11.20 Okazowanie Wojska Wszelakiego
12.00 Małopolska Chorągiew Husarska i Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej Dextrarius

okolice Zamku – Ogrody Królowej Bony

13.00 Obóz wojskowy i smaki XVII wieku- Fundacja Banici Zamojscy
14.00 Obsługa puszkarska i strzelecka replik XVII wiecznych armat i muszkietów – Korpus Artylerii Najemnej
15.00 Pasjonaci fechtunku Małopolska Zgraja Sarmacka

okolice Zamku – Park im. Andrzeja Wimmera

12.30 XVIII wieczna Ameryka Północna- Indianie, Brytyjczycy i Francuzi – Koalicja Grup Rekonstrukcyjnych „Ostatni Mohikanin”
13.00 Musztra wojskowa z epoki napoleońskiej – Legia Polsko-Włoska Koźle i Pułk 2 Piechoty Księstwa Warszawskiego
13.30 Gawędy żołnierskie, prezentacja regimentu, wyposażenia, musztry i życia obozowego w okresie Wojny Secesyjnej 1861-1863- 14-ty Ochotniczy Pułk Piechoty z Luizjany (Polish Brigade)
14.00 Obóz armii powstańczej z 1863 roku. Pokaz walki kosynierów, strzelców, rakietników i artylerii- Świętokrzyskie Stowarzyszenie Historyczne GROT i Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu
14.30 Obóz powstańczy z okresu powstania styczniowego, pokazy produkcji broni i amunicji w warunkach konspiracji, race kongrewskie i artyleria- Fabrykanci i Patrioci Zagłębia Staropolskiego
15.00 Opowieść o broni i życiu obozowym powstańców styczniowych – Konecka Grupa Powstańcza

okolice Izby Regionalnej – ściana zachodnia

12.15 Trzy dioramy- rok 1939, 1944 i wystawa militariów SRH im 16 Pułku Piechoty
12.45 Piechota Wehrmachtu z okresu “Kampanii wrześniowej” oraz europejskiego teatru działań w latach 1943- 1945 – Grupa Bojowa Kielce
13.15 Żołnierze niemieccy i radzieccy z okresu II Wojny Światowej – PTH Nowy Sącz
13.45 Umundurowanie i wyposażenie Waffen SS – GRH Die Walkirie
14.15 US Marines- sylwetki żolnierzy 4. Dywizji Piechoty Morskiej w czasie walk o Iwo Jime na przełomie lutego i marca 1945 r.- GRH The Old Breed
14.45 Szpital polowy z Powstania Warszawskiego ul. Furmańska 12 – Krakowska Filmowa Grupa Rekonstrukcyjna

okolice Izby Regionalnej – ściana północna

12.00 Uzbrojenie i ekwipunek GROMu używany podczas działań konwencjonalnych oraz niekonwencjonalnych w Afganistanie 2008-2010 Ramiennie Fundacja Sprzymierzenie z Grom
12.30 6 Brygada Desantowo-Szturmowej i inne jednostki w misjach UNPROFOR oraz IFOR w byłej Jugosławii (1992-1996) – GRH Błękit
13.00 Przejście graniczne pomiędzy Czechosłowacją i Niemiecką Republiką Demokratyczną – Traditionsverband NVA Polska
13.30 Barwa i broń wojsk radzieckich w końcowym okresie interwencji w Afganistanie – GRH Olza
14.00 Żołnierz brytyjski w konfliktach bliskowschodnich Kontyngent Brytyjski
14.30 Policja Państwowa i Milicja Obywatelska – Posterunek Policji Państwowej w Wieliczce, Posterunek Milicji Obywatelskiej
15.00 Sprzęt taktyczny jednostki MARSOC w okresie 2010-12 w Afganistanie – MSORT 8662
15.30 Pokaz układania spadochronu desantowego. Konkurs rozkładania i składania broni na czas (AKMS), dla dzieci tor sprawnościowy “Małego Komandosa”- GRH Południe Polscy Spadochroniarze Wojskowi

okolice Izby Regionalnej- ściana wschodnia

10.00-16.00 Niepołomicki Klub Krótkofalowców SP9MOA