Poprawiono dn.: 6 października 2022

XVI Pola Chwały przeszły do historii. Przez cały weekend miłośnicy historii, gier planszowych, militariów, a nawet… dawnej kuchni mogli odwiedzać historyczne obozowiska, brać udział w warsztatach czy zmierzyć się przy stole do wargamingu.

Antyk przede wszystkim

Motywem przewodnim Pól Chwały 2022 był antyk. Dzięki Stowarzyszeniu na rzecz popularyzacji kultury antycznej “Hellas et Roma” oraz współpracujących grup, mogliśmy podziwiać imponujące obozowisko z czasów rzymskich. Nie zabrakło na nim rzemiosła, kuchni, prezentacji dawnych zwyczajów, a nawet cieszącej się ogromną popularnością szkoły młodych gladiatorów.
Rekonstruktorzy przygotowali pokazy sprawności bojowej i wyposażenia dawnych legionów rzymskich oraz widowiskowe walki gladiatorów.

Od starożytności po współczesność

Na imprezie nie zabrakło też dioram i rekonstruktorów z innych okresów historycznych. Mogliśmy odwiedzić wojów z czasów pierwszych Piastów. Poznać codzienność powstańców styczniowych. Obejrzeć pokazy strzelania z muszkietów. Ale także poznać tajniki współczesnych oddziałów policji, wojska i innych służb mundurowych.
Sporym zainteresowaniem cieszyły się rozstawione w różnych miejscach miastach pojazdy bojowe (w tym jeden biorący udział w lądowaniu w Normandii), samochody do zadań specjalnych oraz dawne limuzyny rządowe i pojazdy policyjne.

Nie tylko militaria

Jednak Pola Chwały to nie tylko militaria. To również okazja do sprawdzenia swoich sił w dawnych tańcach. Wysłuchania opowieści o życiu w minionych epokach, o sposobach spędzania wolnego czasu bez elektryczności. To pokazy dawnych rowerów, mody, zwyczajów, atrakcje dla dzieci oraz Konferencja Naukowa. Wreszcie to okazja do spędzenia czasu z rodziną lub przyjaciółmi, zakupu pamiątek, modeli, figurek czy wykonania sobie fotografii aparatami z pierwszej połowy XX wieku.

Liczni odwiedzający

Ilość atrakcji, popularność imprezy, promocja wydarzenia w sieci, jego nowy serwis internetowy oraz – jak na tegoroczny wrzesień – bardzo dobra pogoda powodowały, że na Pola Chwały do Niepołomic przyjechały tysiące osób.

Znaczna część z nich po raz pierwszy odwiedziła imprezę. Sami rekonstruktorzy przyznawali, że aktywność i chęć dowiedzenia się czegoś więcej na niemal każdy temat związany z grupą była w tym roku wyjątkowo widoczna wśród odwiedzających.

Pola Chwały 2023
A już dziś chcemy zaprosić chętnych na przyszłoroczną edycję Pól Chwały, która zaplanowana jest na 22, 23 i 24 września 2023 roku, oczywiście również w Niepołomicach.

Śledźcie naszą stronę polachwaly.pl oraz profil facebook.com/polachwaly, aby zobaczyć zdjęcia i firmy z tegorocznego wydarzenia oraz być na bieżąco z informacjami o kolejnych edycjach.

Organizatorzy

Pola Chwały są organizowane przez Fundację Pola Chwały. Na jej czele stoi Robert Kowalski, który podsumowując XVI edycję powiedział, że „w imprezie wzięło udział 700 osób, które czynnie prezentowały swoje pasje. Ponad 50 grup rekonstrukcyjnych, około 70 stanowisk historycznych dookoła zamku, a 42 stanowiska na samym zamku”.

Jak dodała Paulina Szewczyk “przez cały rok nad organizacją Pól Chwały pracują cztery osoby. Natomiast podczas samej imprezy pracuje 58 wolontariuszy. Jest to młodzież zespołu szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II, a część z naszych wychowanków kontynuuje prace przy Polach Chwały jako studenci i jako osoby prywatne”.

Organizatorami Konferencji Naukowej był Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Podziękowania
To ogromne przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia Miasta i Gminy Niepołomice z burmistrzem Romanem Ptakiem na czele, za które jesteśmy ogromnie wdzięczni.

Dodatkowe wsparcie tegorocznej edycji zapewnił niepołomicki producent kosmetyków najwyższej jakości Pharma C-Food, któremu również pragniemy podziękować.

W organizację imprezy zaangażowały się: Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach, Zamek Królewski w Niepołomicach, Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa, Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Niepołomicach.

Dziękujemy patronom medialnym: TVP3 Kraków, TVP Historia, Gościowi Niedzielnemu, Radiu Plus oraz portalowi historia.org.pl.

Szymon Urban