Na początku lutego ukazała się niezwykła książka kucharska pt. „Okruszki w kuchni. Przepisy świąteczno-karnawałowe dla dzieci i rodziców” wydana przy współpracy z niepołomickim Przedszkolem Słoneczna Kraina. Przedszkolaki przygotowały różnego typu słodycze i przekąski związane z okresem świątecznym i karnawałem, zebrał się z tego ciekawy zbiór przepisów opatrzony zdjęciem dziecka i wykonanym wypiekiem, czy przekąską. Serdecznie zapraszamy do lektury i wspólnego gotowania.

A tak książkę zachwalają jej twórcy:

Drodzy Czytelnicy,
Mali Kucharze,
Rodzice,

Oddajemy w Wasze ręce książkę szczególną, ktoś powie, że to przepisy jak każde inne, nic bardziej mylnego. Trzymacie w dłoniach publikację, którą stworzyły dzieci dla dzieci, to one wybrały przepisy, którymi chciały się podzielić z rówieśnikami. To właśnie te, ulubione przez najmłodszych smakołyki znajdziecie wewnątrz, wykonane własnoręcznie, choć z pomocą Rodziców, z pewnością zasmakują i Wam.

Czas świąteczny, noworoczny i karnawałowy jest okresem, w którym mamy trochę więcej czasu i warto ten czas spędzić wspólnie, rodzinnie, wśród przyjaciół. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej czas spędza się w kuchni, bo to tam tętni serce domu, ale to też miejsce, w którym toczą się rozmowy dnia codziennego.

„Okruszki w kuchni. Świąteczno-noworoczne przepisy dla dzieci i rodziców” to książka, która ma Was zachęcić do spędzenia czasu w kuchni właśnie, do wspólnego gotowania, próbowania, smakowania. Zapraszamy do swobodnego korzystania z ciekawych receptur, a jest w czym wybierać, bo udało nam się zgromadzić aż 47 przepisów, często odkurzanych z babcinych zeszytów. W tym miejscu należą się ogromne podziękowania dla Dyrekcji Przedszkola Słoneczna Kraina, za zaangażowanie i zaufanie jakim mnie obdarzyli, skłon głowy kieruję również do Rodziców, którzy wspólnie z przedszkolakami zechcieli w tym przedsięwzięciu uczestniczyć.

Okruszki mają to do siebie, że są drobne, trzeba je sprzątnąć, żeby nie rozsypały się na podłogę. Dzieci się okruszkami nie martwią, tak jak my, dorośli, dla nich to naturalne, że się rozsypią, my, Rodzice ich nie lubimy i szybko usuwamy z pola widzenia. Jednak okruszki są też znakiem, że nam smakowało, wtedy często i okruszki znikają same z talerza. Tytułowe okruszki to właśnie ten symbol smaku, zadowolenia z jedzenia, pełnego brzuszka. Smak kształtuje się od najmłodszych lat i pozostaje z nami na zawsze, często wyzwala piękne wspomnienia, bo zapamiętujemy go i kiedy nam odpowiada, chcemy do niego wracać. Uczmy więc dzieci nowych smaków, pozwalajmy im kosztować nowości, nie bójmy się wpuścić je do kuchni.

Joanna Sobczyk-Pająk