Już ponad tysiąc złotych przekazała firma Motoruch dla Fundacji Zdążyć z Pomocą. To efekt zbiórek plastikowych nakrętek do serduszek rozstawionych w gminie Niepołomice. Obsługująca serduszka firma, przekazała pieniądze na subkonto mieszkanki naszej gminy Klaudii Momot

Klaudia ma obecnie 12 lat. Urodziła się z zespołem wad genetycznych, dodatkowo w szpitalu zarażona została gronkowcem, a ten osłabił układ nerwowy, stawy oraz układ pokarmowy. Klaudia nie porusza się sama, nie mówi, codziennie potrzebuje kilku godzin rehabilitacji, a także specjalnego odżywiania i artykułów higienicznych.

Rehabilitacja Klaudii to ćwiczenia ogólnorozwojowe. Jeśli jest dobrze, rodzina może jej zapewnić 1,5 godziny ćwiczeń z rehabilitantem, pozostałe 2,5 godziny Klaudia ćwiczy z mamą, według ustalonego z rehabilitantem schematu. Jeśli brakuje pieniędzy na rehabilitanta, Klaudia traci wypracowane umiejętności i możliwości.

Delikatny układ pokarmowy wymaga również specjalnego odżywiania. Potrzebne jest mleko nutramigen, napoje nutradrink, a domowe jedzenie musi być lekkostrawne, blendowane i podawane w małych porcjach co dwie godziny, by nie zaszkodziło dziewczynce.

Klaudia nie porusza się sama. Potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, żeby mogła usiąść, czy poruszać się, by nie była skazana na leżenie w łóżku. Ostatni wózek, dwa lata temu, rodzina Klaudii kupiła za pieniądze zebrane z 1 procenta. Ma również odkupiony specjalny fotel, na którym może siedzieć. Odpis podatku wciąż można zrobić wpisując w swoim zeznaniu podatkowym w odpowiedniej rubryce KRS 0000037904, a w rubryce informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1%: 20123 Klaudia Momot.

Dzięki sumiennemu leczeniu i rehabilitacji udało się wyeliminować napady padaczki. Wprawdzie Klaudia nadal przyjmuje na nią leki w minimalnych dawkach, ale od dwóch lat nie miała napadów, które wcześniej były bardzo bolesne i dokuczliwe.

Na co dzień dziewczynka uczęszcza do szkoły w Krakowie przy ul. Telimeny. Dowożona musi być indywidualnie, dowozi ją więc mama. Przedtem klasa Klaudii liczyła 5 osób, teraz z powodu pandemii grupki zostały zmniejszone do dwóch osób.

Mama Klaudii na bieżąco pisze o postępach córki, a także o wydatkach i rozliczeniach na facebookowym profilu dziewczynki Klaudia w Krainie Uśmiechu. Można tam nie tylko kibicować dziewczynce w walce o lepszą codzienność, ale także motywować i dodawać otuchy.

My z naszej strony cały czas zachęcamy do przynoszenia nakrętek do czerwonych serduszek w gminie Niepołomice. Gwarantujemy, że pieniądze z nich będą pomagać potrzebującym.