Pod koniec wakacji Fundacja Burza Mózgów rozpoczęła rozmowy z Urzędem Miasta na temat powstania w Niepołomicach muralu. Miasto było brane pod uwagę na równi z Krakowem, ale w ostatecznych rozmowach padło na Niepołomice.

Realizowany w Niepołomicach mural to efekt współpracy pomiędzy Urzędem Miasta, Fundacją Burza Mózgów a prywatnym właścicielem ściany Januszem Pichórem, który zgodził się nieodpłatnie użyczyć powierzchnię w centrum miasta. Wśród działań sponsorów należy wyróżnić firmę MARSEN, która zasponsorowała rusztowanie. Malowanie muralu finansowane jest w całości przez Fundację Burza Mózgów.

Niepołomicki mural zaprojektowała Anna Kaszuba-Dębska, artystka, malarka, graficzka, ilustratorka, pisarka i biografistyka, a na wielkogabarytową ścianę przenosi go Olaf Cirut malarz, projektant, absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Powstającą królową Annę Jagiellonkę, w całej okazałości będzie można oglądać już pod koniec listopada.

Historia niepołomickiego muralu rozpoczęła się dwa lata temu. W 2018 r. w wydawnictwie ZNAK ukazała się książka dla młodzieży Anny Kaszuby-Dębskiej pt. „Poczet królowych polskich”. Ilustracjami do książki są namalowane przez autorkę obrazy olejne 100 cm na 200 cm przedstawiające królowe. Same „Królowe”, czyli obrazy olejne prezentowane były na wielu wystawach m.in. plenerowo pod Wawelem, w Centrum Manggha i w Centrum św. Jana w Gdańsku, gdzie cieszyły się ogromną popularnością. W roku 2020 Fundacja poszerzyła swoje działania skupiając się na sztukach wizualnych, intermediach, podnoszeniu kompetencji kadr oraz działaniach międzypokoleniowych – dzieci, młodzież i dorośli. Ogólnopolska kampania pt. Bądź kulturalny – to współpraca z kilkudziesięcioma artystami z różnych dziedzin. Jednym z elementów kampanii jest realizacja muralu.