Firma FCA Sp. z o.o. z Niepołomic przekazała kilku szkołom z naszej gminy kamery termowizyjne, które z bezpiecznej odległości dokonują pomiaru temperatury ciała osób wchodzących na teren placówek.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną postanowiliśmy podjąć działania, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci, nauczycieli i pracowników placówek oświaty w regionie.

Weryfikacja możliwości rynkowych wskazała, że najlepszym możliwym dodatkowym działaniem (poza wdrożeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak dystans społeczny czy regularna dezynfekcja) będzie wprowadzenie automatycznych i bardzo czułych pomiarów temperatury ciała osób wchodzących na teren tych jednostek. Ręczne wykonywanie takich pomiarów bywa niebezpieczne z uwagi na bezpośredni, bliski kontakt osoby potencjalnie zakażonej z pracownikiem wykonującym pomiary.

Z pomocą przyszła firma FCA Sp. z o.o. z Niepołomic, która w swojej ofercie posiada kamery termowizyjne marki Ruijie Networks i która postanowiła przekazać je dla naszych szkół. Urządzenia trafiły do szkół w Woli Batorskiej, Podłężu i Podgrabiu, zastępując tradycyjny pomiar temperatury inteligentnym systemem termowizyjnym. Każdy znajdujący się w odległości 0,8-1,5 m od kamery zostaje poddany pomiarowi z dokładnością do 0,3C. Po wykryciu odchylenia generowany jest sygnał dźwiękowy, pozwalający na natychmiastowe ograniczenie kontaktu takiej osoby z innymi dziećmi lub pracownikami, a w rezultacie może zapobiec całkowitemu przejściu placówki na kwarantannę.

W imieniu swoim, dzieci i wszystkich osób związanych z tymi trzema szkołami w naszej gminie składam podziękowania dla firmy FCA sp. z o.o. za wypożyczenie inteligentnego systemu pomiaru temperatury ciała dla szkół.

Wiesław Bobowski
Dyrektor Wydziału Edukacji