20 września w Sali Akustycznej Zamku Królewskiego Towarzystwo Miłośników Muzyki i Śpiewu zorganizowało wydarzenie Niepołomickie Impresje Muzyczne Życie jest piękne.

Pandemia i związana z nią izolacja oraz obostrzenia sanitarne niosły ze sobą obawy o możliwość jego realizacji, a jeżeli doszłoby do skutku, to problemem mogła stać się frekwencja spowodowana ryzykiem utraty zdrowia. Tymczasem koncert się odbył i ku ogromnej radości organizatorów oraz wykonawców sala koncertowa wypełniła się do ostatniego miejsca.

Już po pierwszym utworze publiczność mogła poczuć się zaskoczona, po pierwsze, wyborem repertuaru znacznie odbiegającym od muzyki klasycznej, a po drugie bogatym w harmonię, nowym brzmieniem zespołu. Jak okazało się w trakcie prezentacji programu, owe zmiany bardzo spodobały się słuchającym, czego wyrazem były liczne i gorące brawa.

A co mogli usłyszeć obecni? W klimat muzycznej treści zapisanej w tytule koncertu wprowadził „What a Wonderful World” Luisa Armstronga, który otworzył listę prawdziwych przebojów znanych z wykonań wielkich gwiazd muzyki, jak np. „Yesterday” Beatlesów, czy melodii ludowej „Scarborough Fair” wykonywanej również przez duet Simon&Gerfunkel. Następnie Pro Arte przeniosło wszystkich w świat filmu, prezentując piosenki ze ścieżek dźwiękowych takich obrazów jak: „1492” („Conquest of Paradise”), „Czarnoksiężnik z krainy OZ” („Over the Rainbow”). W pamięci uczestników z pewnością pozostało wykonanie utworu z musicalu „Skrzypek na dachu” „To świt to zmierzch”. Nie zabrakło również polskiego akcentu, jakim była piosenka „Jedyne co mam” z repertuaru zespołu Czerwony tulipan.

Wybrane do programu utwory opracował Jerzy Sobeńko, który wraz z Katarzyną Rojek sprawuje opiekę muzyczną nad zespołem Pro Arte w składzie: Stanisława Kmieć, Krystyna Kotarba, Barbara Radecka, Katarzyna Rojek (śpiew, flet poprzeczny), Wacław Kotarba, Łukasz Mirek, Dariusz Zaręba. W programie wzięli udział również Gloria Brzezińska (śpiew, flet prosty) oraz piszący tę relację (śpiew, gitara akustyczna), który poprowadził wydarzenie.

W wykonaniu zespołu publiczność mogła usłyszeć „Alleluja” Leonarda Cohena, „You Raise Me Up” Josha Grobana, a także „Życie jest piękne” do słów Grażyny Orlińskiej, w kompozycji M. Jędrowskiego oraz Z. Lemańskiego, którym programowo zakończył się koncert. Po chwili okazało się jednak, że nie był to ostatni utwór, bo muzyczną niespodziankę sprawiło Pro Arte wykonując piosenkę „Rodzina, rodzina” z Kabaretu Starszych Panów.

To był niezwykły koncert, w niezwykłym czasie. Mamy nadzieję, że nadchodząca jesień i przewidywana fala zachorowań nie dotknie nas boleśnie, uniemożliwiając organizację takich artystycznych wydarzeń jak niedzielny koncert. Organizatorzy serdecznie dziękują: partnerom w realizacji, którymi byli: Kolejowe Towarzystwo Kultury z Krakowa, Muzeum Zamek Królewski w Niepołomicach, Małopolski Bank Spółdzielczy oraz Miastu i Gminie Niepołomice za współfinansowanie, a publiczności za serdeczność oraz gorące owacje, zapraszając jednocześnie na kolejne wydarzenie, zaplanowane na 25 października i dedykowane św. Janowi Pawłowi II w 100. rocznicę urodzin.

Janusz Rojek
TMMiŚ

Foto: Janusz Jagła