Rola poezji dla współczesnego człowieka, choć wydaje się być raczej marginalną w dobie nowinek technologicznych i zachłyśnięcia zdobyczami cywilizacji, okazuje się być wciąż ważną. Zwłaszcza poezji tak szczególnej, jak poezja religijna.

Najlepiej o tym wiedzą dzieci i młodzież, którzy 20 lutego w godzinach przedpołudniowych tłumnie zapełnili Dom Kultury w Woli Zabierzowskiej. Tam zmierzyli się z rówieśnikami w swojej kategorii wiekowej w pięknej, acz niełatwej sztuce interpretowania wierszy. W spotkaniu jubileuszowym – bo już po raz dwudziesty – swoich sił spróbowało osiemdziesięcioro troje recytatorów z dekanatu Niepołomice, reprezentujących szkoły oraz parafie.

Młodzi recytatorzy podzieleni byli na cztery kategorie wiekowe. Warto nadmienić, iż  każda nich (z wyjątkiem liceum) liczyła ponad dwadzieścioro recytujących. W jury zasiadali doświadczeni jurorzy – aktorzy krakowskich scen teatralnych, filolodzy, miłośnicy słowa. Każda grupa otrzymała wiele cennych wskazówek dotyczących wymowy, dykcji i postawy podczas recytacji . Atmosfera była niezwykle ciepła i sprzyjała pokonaniu bariery stresu, która widoczna była w pełnych napięcia twarzach młodych adeptów sztuki pięknego wygłaszania. Wyniki XX Jubileuszowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej przedstawiają się następująco:

KLASY I-III

I miejsce: Natalia Małota ze SP nr 2 w Niepołomicach.

II miejsce: Justyna Różeńska ze SP w Woli Batorskiej.

III miejsce: Igor Chyrc z Ośrodka Duszpasterskiego w Staniątkach.

Wyróżnienia: Łucja Żak (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zagórzu), Jakub Ślęczek (SP w Kłaju), Izabela Waligóra (SSP Niepołomice Jazy), Liwia Polanowska (SP w Kłaju), Michał Grochot (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zagórzu), Magdalena Szewczyk (SP w Podłężu), Nina Barczyk (SP w Podłężu), Adam Lebiest (Parafia NMP w Podłężu), Hanna Zub (SP nr 2 w Niepołomicach) oraz Julia Szarłowicz (SP w Zabierzowie Bocheńskim).

KLASY IV-V

I miejsce: Tomasz Mardosz-Lisak ze SP nr 2 w Niepołomicach.

II miejsce: Anna Tylka ze SP w Kłaju.

III miejsce: Jan Mardosz-Lisak ze SP nr 2 w Niepołomicach.

Wyróżnienia: Anna Nawrot (SSP Niepołomice Jazy), Maja Włodarczyk (SP w Woli Batorskiej), Aleksandra Zając (SP w Staniątkach), Julia Grodowska (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Niepołomicach-Podgrabiu), Karolina Ostrowska (SP w Zabierzowie Bocheńskim).

KLASY VI-VIII

I miejsce: Antoni Grochot z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zagórzu.

II miejsce: Emilia Kołodziej ze SP nr 2 w Niepołomicach.

III miejsce: Adam Kurpios z Ośrodka Duszpasterskiego w Staniątkach.

Wyróżnienia: Olaf Pajdzik (SP w Woli Zabierzowskiej), Lena Gajdzik (SSP Niepołomice Jazy), Kinga Węgrzyn (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Niepołomicach – Podgrabiu), Emilia Wilk (SP w Woli Batorskiej), Adam Sendor (SP w Zabierzowie Bocheńskim), Natalia Kołodziej (SP w Kłaju), Julia Celebańska (Parafia w Kłaju), Jakub Pietrzak (SP w Podłężu), Izabela Rusin (SP w Kłaju), Zuzanna Klima (SP w Podłęzu).

LICEALIŚCI reprezentujący Zespół Szkół im. Ojca Św. Jana Pawła II w Niepołomicach:

I miejsce: Łukasz Wąs

II miejsce: Klaudia Karcz

III miejsce: Nikodem Matuszyk

III miejsce ex aequo: Dawid Wyszogrodzki

Jak widać konkurs od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jego organizatorami są od lat: Szkoła Podstawowa im. Jana Matejki w Woli Zabierzowskiej, Parafia Opieki NMP w Zabierzowie Bocheńskim oraz Centrum Kultury w Niepołomicach. Szczególne podziękowania należą się pani Marii Baran, polonistce ze Szkoły Podstawowej w Woli Zabierzowskiej, która od dwudziestu lat jest sercem tego Konkursu, czuwa nad jego organizacją, przebiegiem i atmosferą. Uczestnicy wydarzenia wyrażają nadzieję, że Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej jeszcze niejedną „dwudziestkę” będzie świętował w przyszłości.

Warto nadmienić, iż na tym nie koniec! Laureaci pierwszych, drugich i trzecich miejsc będą reprezentować nasz region podczas eliminacji w Libiążu. Trzymamy kciuki jak co roku!

Alicja Włodarczyk
uczestniczka wydarzenia