Dodano dn.: 14 lutego 2023

5 lutego 2023 r. odbyła się XIX Wielka wymiana książek zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną w Niepołomicach.

Wymiana jest już od dziesięciu lat nieodłączną częścią literackich i kulturalnych wydarzeń w Niepołomicach. Akcja zgromadziła tłumy miłośników książek – ludzi, dla których czytanie i „literackie polowania” są wielką pasją. Każdy kto czyta, wie, że książki żyją kiedy są czytane, kiedy krążą z rąk do rąk, zabierając odbiorcę w swoją wyjątkową podróż. Wymianie pozycji książkowych towarzyszyła dyskusja o publikacjach, a spotkanie czytelników, stało się okazją do podzielenia się własnymi, indywidualnymi spostrzeżeniami o magicznym świeci, który tworzy literatura.

Kryminały, sensacje, romanse, reportaże, biografie, albumy, książki obcojęzyczne, słowniki i literatura dla dzieci – takie książki można było znaleźć podczas naszej imprezy. Do nowych właścicieli trafiło ponad 2000 książek!

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się stoisko z książkami wydanymi do 2009 roku. Obserwujemy powrót czytelników do literatury klasycznej, wśród poszukiwanych autorów znaleźli się: Gombrowicz, Żeromski, Mickiewicz, Krasicki, Dąbrowska, Mrożek i wielu innych klasyków. W tegorocznej edycji udało się wymienić 522 pozycje literackie.

Wśród literatury dla młodszych czytelników największym zainteresowaniem cieszyły się książki dla młodzieży, które po pojawieniu się na stołach błyskawicznie znikały. Oczywiście nie zabrakło chętnych na ulubione serie dziecięce takie jak: Kicia Kocia, Franklin, Disney czy opowiadania o zwierzętach. Bardzo nas cieszy, że tak wiele lektur również znalazło nowych właścicieli. Pomimo trwających ferii aż 550 książek dla dzieci i młodzieży powędrowało do nowych domów, gdzie będą umilać czas naszym czytelnikom.

Dzieci, oprócz kolorowych książeczek, przyniosły do domu wrażenia ze świetnej zabawy i spotkania z Myszką Minnie i Kaczorem Donaldem.

Marta Piotrowska
Małgorzata Turecka