Od 2 do 13 sierpnia w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach odbyły się warsztaty wakacyjne zatytułowane „Mali podróżnicy w świecie zwierząt”.

W poniedziałki gościliśmy Teatrzyk Blaszany Bębenek z Trzciany, ze spektaklami „Ważniak w tarapatach” i „Asterix ratuje Obelixa”. Przedstawienia okazały się bardzo zabawne i interaktywne. Aktorzy wykazali się świetną grą i kontaktem z najmłodszymi, mieli także piękne kostiumy i dekoracje. W czasie występów dzieci aktywnie brały udział w powierzanych im zadaniach, uczyły się współpracy, zasad fair play, ale przede wszystkim świetnie się bawili.

We wtorki, środy i czwartki odbywały się warsztaty literacko-plastyczne. Wszystkie zajęcia zarówno dla 5-6 latków, jak i dla 7-9 latków zaczynaliśmy od czytania i przeglądania pięknych książek, które przenosiły uczestników w dalekie, nieznane zakątki świata po to, by poznać bliżej barwne i zaskakujące zwierzęta oraz ciekawostki ich dotyczące. Przyglądaliśmy się rajskim ptakom, niedźwiedziom polarnym, wielorybom, termitom, pszczołom, ptakom kiwi, dinozaurom, ale i tym stworzeniom, które żyły tylko w literaturze, filmach i wyobraźni ludzkiej od dawien dawna, jak: smoki, syreny, krakeny czy węże morskie. Omawialiśmy ich zachowanie w środowisku naturalnym i słuchaliśmy odgłosów jakie wydają m.in.: ptaki rajskie czy śpiewające humbaki. Zaznaczaliśmy na mapie świata miejsca ich występowania, poznawaliśmy kontynenty, wyspy na których mieszkają bądź mieszkali bohaterowie zajęć. Wśród licznych prac plastycznych powstały: niedźwiedzie, trójwymiarowe morze z wielorybami, barwne rajskie ptaki, przestrzenne rafy koralowe, pszczoły pacynki i kwietny ogród, „apartamenty” dla termitów, piękne syreny, gigantyczny ziejący ogniem smok i niepozorny, futrzasty kiwi. Na zajęciach sięgnęliśmy również do historii, bawiliśmy się w paleontologów poszukując pozostałości dinozaurów, badając i tworząc własne skamieliny. Nie zabrakło też gryfów, jednorożców, drapieżnych orłów, łabędzi i wielu innych wymyślonych przez dzieci stworzeń, które ostatecznie umieścili na pięknych herbach, tworząc unikatowe dzieła. Na wszystkich zajęciach dzieci świetnie się bawiły, ogromną radość sprawiły im również balonowe ośmiornice, które ciągnięte za macki powędrowały z nimi do domów. Warsztaty literacko-plastyczne zakończyliśmy dekorując chodnik przed biblioteką. Niech rysunki dzieci przypominają nam i im ten mile spędzony czas podczas zajęć wakacyjnych.

W piątki obydwie grupy wiekowe miały spotkania techniczne z Panem Michałem Gancarczykiem, który wprowadzał dzieci w tajniki Robotyki. Od najprostszych wiatraczków napędzanych silniczkami do skomplikowanych łazików marsjańskich potrafiących sprawnie omijać przeszkody. Ogromną radość sprawiło dzieciom budowanie ruchomych konstrukcji od początku do końca, kierując się wskazówkami z tabletów, które pozwalały dzieciom nie tylko na wprawianie w ruch powstałych zwierząt czy maszyn, ale i na nadawanie im dźwięku czy koloru. Zajęcia z Robotyki ponownie pokazały, że budowanie i programowanie to świetne połączenie i zabawa zarówno dla chłopców jak i dziewczynek, i to od najmłodszych lat.

Wakacje w Bibliotece cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za kreatywnie spędzony z nami czas. Niezmiernie cieszy fakt, że tak chętnie i licznie wzięliście udział w zajęciach, a wasze zadowolenie daje nam motywację do dalszych działań. W związku z licznymi pytaniami odnośnie kolejnych spotkań mówimy tak, a informacji odnośnie terminów szukajcie na naszej stronie bibliotecznej, Facebooku i oczywiście w Galerii Książki dla Młodych w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach.

Małgorzata Turecka, Anna Urbanek