Biblioteka Publiczna w Niepołomicach oraz Zamek Królewski w Niepołomicach Spółka z o. o. zapraszają 21 marca 2023 r., godz. 18.00 do Zamku Królewskiego w Niepołomicach na spotkanie z Magdaleną Zawadzką, aktorką teatralną, filmową i telewizyjną.

Magdalena Zawadzka urodziła się 29 października 1944 roku w Filipowicach. Uczęszczała do warszawskiej PWST, którą ukończyła w 1966 roku. Tuż po ukończeniu studiów otrzymała angaż w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, gdzie występowała do 1982 roku, przez kolejnych 10 lat była aktorką Teatru Polskiego w Warszawie, a od 1992 – warszawskiego Teatru Ateneum.

Na ekranie debiutowała już jako osiemnastolatka w filmie Jana Rybkowskiego „Spotkanie w bajce” (1962). Jeszcze w czasie studiów zagrała u Jerzego Passendorfera („Mocne uderzenie”), Jerzego Stawińskiego („Rozwodów nie będzie”) i Krzysztofa Zanussiego („Sublokator”; wszystkie filmy z 1966 roku). Pełnię talentu objawiła grając złożoną, ewoluującą w miarę rozwoju akcji filmu, postać Basi w „Panu Wołodyjowskim” (1969, serial pod tytułem „Przygody Pana Michała”), kreując zdecydowanie najlepszą kreację spośród wszystkich żeńskich bohaterek Hoffmanowskiej trylogii. Aktorka dzięki tej roli zdobyła „Złotą Maskę” i stała się najpopularniejszą aktorką sezonu.

Aktorka, nawet w latach intensywnej kariery w filmie, godziła tę pracę z teatrem. Stworzyła wiele znaczących kreacji, m.in. Lady Makbet w spektaklu Andrzeja Wajdy (1969), w tytułowej roli w „Iwonie, księżniczce Burgunda” Gombrowicza (1975), jako Kasia w „Poskromieniu złośnicy” (1971), czy Ofelia w „Hamlecie” (1974) w reżyserii Gustawa Holoubka.

Prywatnie, od 1973 roku była żoną Gustawa Holoubka (zmarłego w 2008 r.). Ich syn, Jan Holoubek jest cenionym reżyserem i operatorem filmowym.

W 1999 roku ukazała się książka Magdaleny Zawadzkiej, zatytułowana „Kij w mrowisko”, gdzie zawarta jest część autobiograficzna oraz zbiór felietonów aktorki, publikowanych wcześniej w miesięczniku „Twój Styl”. Kolejne książki ukazały się w: 2011 r. „Gustaw i ja” 2014 r. „Taka jestem i już!”  i w 2017 r. „Moje szczęśliwe wyspy”.