Dodano dn.: 02.04.2024

Przez trzy dni w Bibliotece Publicznej i naszych filiach w Staniątkach i Podłężu odbywały się spotkania autorskie z Justyną Bednarek – romanistką, dziennikarką, redaktorką, pisarką, autorką bestselerowych książek dla dzieci, za które otrzymała wiele nagród literackich (m.in. Warszawską Nagrodę Literacką, nagrodę Przecinek i Kropka, nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego oraz nagrodę Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY). I choć zadebiutowała w 2015 roku książką „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, które weszły do kanonu lektur szkolnych i zyskały ogromną sympatię dzieci i rodziców, to dziś autorka ma na swoim koncie już 80 książek, w tym między innymi kolejne części skarpetek, historie o „Pięciu sprytnych kunach”, „Smopsy”, „Maryjki”, „Babcochę” czy też serię o „Dusi i Psinku-Świnku”, a także najnowszy zabawny cykl o „Kurach z grubej rury”. Wszystkie te książki jak mówi sama autorka zawierają ziarnko prawdy, i powstały z zamiłowania do bajania, które rozbudził w niej ukochany tata i niania w czasach dzieciństwa.

Pisarka podzieliła się z dziećmi wieloma ciekawymi historiami ze swojego życia. Opowiedziała, jak to się stało, że z redaktora została autorką literatury dziecięcej, jak swoją sytuację życiową zamieniła w spełnienie marzenia z dzieciństwa i jak odważyła się wyciągnąć z szuflady historie, które tylko czekały na ten krok odwagi. Zachęcała dzieci do wytrwałości, niepoddawania się w dążeniu do celu, pielęgnowaniu swojej wyjątkowości i bycia wiernym sobie. Opowiedziała, skąd czerpie inspiracje do swoich książek i jak ważne, wręcz niezbędne jej zdaniem, jest poczucie humoru w książkach dla dzieci.

Autorka czytała także fragmenty swoich książek i zapraszała dzieci do dyskusji na temat fabuły. Sprawiło im to ogromną radość, tak jak i obecność bohaterów skarpetkowej sagi, którzy nieustannie towarzyszą pani Justynie na spotkaniach autorskich, co wcale nie dziwi, bo to przecież najsławniejsze „skarpetki” w Polsce.

W ciągu trzech dni, w godzinach porannych odbyło się sześć spotkań, na których gościliśmy około 510 dzieci z 21 klas ze szkół podstawowych z Niepołomic, Staniątek i Podłęża. Natomiast 13 marca w godzinach popołudniowych z pisarką spotkali się wszyscy chętni, miłośnicy jej twórczości. W większości byli to nasi czytelnicy, zarówno ci duzi jak i ci mali. Jak zawsze kolejki po autograf z dedykacją do pani Justyny były ogromne, autorka cierpliwie podpisywała wszystkie zakupione książki, a było ich aż 359. Serdecznie dziękujemy naszemu wyjątkowemu Gościowi za wspólnie spędzone chwile pełne uśmiechu oraz inspirujących historii i rozmów.

 

Małgorzata Turecka, Anna Urbanek