9 lutego, czyli w ostatnich chwilach tegorocznych ferii zimowych, niepołomiczanie zostali zaproszeni na Wielką Zimową Wymianę Książek. Z zaproszenia skorzystali tłumnie, wymieniając ponad 2800 woluminów.

Już od pięciu lat Biblioteka Publiczna w Niepołomicach, wspólnie z Laboratorium Aktywności Społecznej i Urzędem Miasta podejmują miłośników czytania, by ci podarowali swoim książkom drugie życie. Tak jak co roku i tym razem okazało się, że książki są u nas lubiane, cenione i wbrew ogólnopolskim statystykom – niepołomiczanie czytają. Wspólnie wypełniliśmy gościnne Laboratorium Aktywności Społecznej i chociaż tym razem przestrzeń przeznaczona na wymianę została znacznie powiększona i tak w najbardziej gorących momentach trudno było wszystkim znaleźć miejsce przy stołach.

Jak przy każdej tego typu imprezie, nie sposób przewidzieć, co się pojawi. Wszystko bowiem zależy od tego, co przyniosą czytelnicy. Ale już z doświadczenia możemy powiedzieć, na co jest największy popyt – kryminały, fantastyka i literatura piękna znikają najszybciej. Bardzo rzadko pojawiają się horrory, ale wymieniający często o nie pytają, szczególnie o Kinga.

Oprócz książek mieliśmy dla naszych gości także drobny poczęstunek oraz animacje na dzieci, które tym razem spędzały miło i aktywnie czas z minionkami.

Tradycyjnie było tłoczno i gwarno, głównymi bohaterami spotkania były oczywiście książki. Spływały na stoły w dużych ilościach – rekordziści przynosili nawet po 40 egzemplarzy. Przyjęliśmy i oddaliśmy 2810 tomów, przynajmniej tych, które wylądowały na naszych stołach. Tych, które zamieniali między sobą czytelnicy jeszcze zanim dotarli do stolików, policzyć nie mogliśmy, niemniej jednak – tak jak jest w założeniach imprezy – otrzymały drugie życie.

Wszystkim naszym gościom bardzo dziękujemy za obecność na Wielkiej Zimowej Wymianie Książek. Teraz życzymy udanej i szybkiej lektury, abyśmy w nie mniejszym gronie spotkali się w sierpniu na Wielkiej Letniej Wymianie Książek.