26 i 27 czerwca odbył się w Niepołomicach pierwszy Weekend ze Słowianami. Impreza rozpoczęła się w sobotę 26 czerwca Rodzinnym Rajdem Jaruny. Już przed godziną 10.30 na polanie Sitowiec licznie zebrali się uczestnicy Rajdu. Miło było widzieć tyle uśmiechniętych twarzy na starcie!

Uczestnicy wyposażeni w mapki i karty zadań pokonywali pięciokilometrową trasę. W punktach kontrolnych zbierali na odwrocie map pieczątki, potwierdzające ich dzielność w radzeniu sobie z trudnościami (komary), wytrwałość w przemierzaniu kilometrów oraz zdobycie wiedzy na temat wierzeń i życia dawnych Słowian.

Pierwsza drużyna wpadła na metę już po 48 minutach! Tuż za nią pojawiały się kolejne. Każdy uczestnik Rajdu Jaruny otrzymywał piękny gliniany medal, a trzy pierwsze drużyny zostały nagrodzone dodatkowo ręcznie wykonanymi statuetkami. Sława wszystkim dzielnym uczestnikom!

Po zakończeniu biegu można było zregenerować nadwątlone siły degustując przepyszne potrawy dawnej kuchni słowiańskiej przyprawione świeżymi ziołami lub całkiem współczesną kiełbasę usmażoną nad ogniskiem. Zebranych czekała również uczta dla ducha w postaci występu zespołu muzycznego „Jar”. Każdy mógł poszerzyć swoją wiedzę na temat garncarstwa, zielarstwa i kowalstwa przy kramie grupy rzemieślniczej Moccus oraz spróbować sił w wywodzącej się ze Szwecji grze kubb.

Nasza impreza tak spodobała się samemu Perunowi, że zaszczycił Sitowiec swoją obecnością, przybywając swoim zwyczajem z hukiem i błyskiem. Walkę Smoka ze Żmijem, czyli deszcz i pomruki burzy, ilustrowała tradycyjna muzyka wybrzmiewająca spod jednej z wiat.

Kto nie odwiedził nas w sobotę, powinien żałować, ale miał jeszcze szansę naprawić ten błąd odwiedzając niepołomicki park w niedzielę. Od samego rana w cieniu drzew trwały przygotowania. Wokół potężnego dębu, ulubionego drzewa słowiańskich bogów, stanęły kramy znanych z sobotniego spotkania na Sitowcu: zespołu muzycznego Jar, grupy rzemieślniczej Moccus, Pracowni Tokoro, i stowarzyszenia Jaruna. Na trawniku swoje namioty rozbili rekonstruktorzy z Drużyny Najemnej Rujewit.

Na gości, którzy licznie zjawili się tego dnia w parku, czekało wiele atrakcji. Przez cały dzień mogli obserwować, uzyskiwać odpowiedzi na swoje pytania, brać udział w licznych pokazach i warsztatach, wysłuchać wykładu, kupować wyroby wzorowane na wczesnośredniowiecznych i wykonywane zgodnie z zasadami rekonstrukcji, degustować dania kuchni słowiańskiej, a na koniec cieszyć się muzyczną ucztą podczas koncertu zespołu „Jar”. Mamy nadzieję, że każdy znalazł coś interesującego dla siebie. Przez cały czas trwania spotkania Pracownia Tokoro zapewniała gościom i uczestnikom wyśmienite dania kuchni słowiańskiej, których każdy mógł spróbować w ramach degustacji. Zupy, pasty do chleba, wyśmienite masło, owoce i warzywa, ziołowe przyprawy, miód, napój z malin i ziół oraz dżemy rozpieszczały podniebienia zebranych i cieszyły się dużą popularnością.

Każdy, komu spodobały się wykonane wedle średniowiecznych zasad wyroby, mógł znaleźć coś ciekawego, co chciałby zabrać do domu. Na stoiskach i pod namiotami wystawiono na sprzedaż gliniane naczynia i ozdoby, wykute z żelaza noże, instrumenty z drewna i rogu, ziołowe maści, krajki, motanki i wyroby spożywcze.

Najmłodsi uczestnicy imprezy zorganizowanej przez Stowarzyszenie Jaruna mogli poczuć się jak średniowieczni wojowie, trenując łucznictwo lub próbując sił w walce na miecze z wprawionymi w bojach rekonstruktorami z Drużyny Najemnej Rujewit. Bardziej pokojowo nastawieni zostali zaproszeni na warsztaty kulinarne prowadzone przez Pracownię Tokoro. W obozie Rujewita mogli podczas warsztatów nauczyć się farbowania wełny za pomocą naturalnych barwników roślinnych oraz tworzenia motanek i ziarnuszek – szmacianych lalek, które pełniły rolę amuletów. Na chętnych czekały pola do gry w kubba.

Przez cały dzień odbywały się liczne pokazy: garncarstwa, kowalstwa, walk na miecze i topory, tkania na bardku, dziergania techniką nålebinding, czyli za pomocą kościanej lub drewnianej igły, robienia motanek i farbowania wełny.

Po południu wszyscy zainteresowani historią Słowian zebrali się w Izbie Regionalnej na wykładzie poprowadzonym przez Krzysztofa Bernackiego – członka starszyzny Drużyny Rujewit. Poznaliśmy dwie koncepcje dotyczące pochodzenia Słowian osiadłych na ziemiach obecnej Polski i dowiedzieliśmy się, kim jest patron drużyny, bóg Rujewit, gdzie był czczony i jak go przedstawiano. Druga część wykładu dotyczyła strojów noszonych we wczesnym średniowieczu oraz używanego w tym czasie uzbrojenia. Każda informacja była poparta źródłem historycznym.
Jako organizatorzy z radością obserwowaliśmy reakcje publiczności na nasze propozycje, wyciągaliśmy wnioski na przyszłość planując już kolejne spotkania ze średniowieczem. Mamy nadzieję, że nasz pierwszy słowiański Festyn spodobał się Państwu i zechcecie wziąć udział w kolejnych. Dziękujemy za liczne przybycie, za zainteresowanie, pytania i uwagi.

Dziękujemy tym, którzy życzliwie wsparli nasze pomysły i ich realizację – bo samemu trudniej:
Miasto i Gmina Niepołomice, Nadleśnictwo Niepołomice, Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa, Dom Kultury Siedlisko, Voit Studio, Dominika Sowa Fotografia oraz Paweł Żyła, Marcin Ścigalski – Salco, Andrzej Suchowski, Sylwia Bartołd, Joanna Urban, Michał Wieciech, Paulina Szelerewicz – Gładysz

Projekt „Poznaj Jarunę” jest finansowany z funduszy gminy.

Członkowie Stowarzyszenia Jaruna