W środowe popołudnia w budynku Sokoła jest gwarno i wesoło. W sali baletowej gra muzyka i ćwiczą kolejne grupy dziewcząt, na korytarzu i w szatni kręcą się rodzice czekający na koniec zajęć, a w sali gimnastycznej słychać bokserów obijających worki treningowe. Jednak środa 13 grudnia była zupełnie inna. Zarząd PTG Sokół postanowił w ten dzień zorganizować spotkanie opłatkowe dla swoich członków i rodziców dzieci korzystających z zajęć w Sokole. Do uroczystości dołączył Zespół Kameralny Pro Arte, działający w ramach Towarzystwa Miłośników Muzyki i Śpiewu im. Stanisława Moniuszki, zapewniając oprawę muzyczną.

Wraz z prowadzącym, Zbigniewem Huptysiem, zespół spełnił marzenie prezesa Stanisława Kracika i wykonał hymn organizacji Sokół. Prezes wiedział, że taki hymn istnieje i mocno się dziwił, dlaczego na żadnych zgromadzeniach tej organizacji się go nie wykonuje.

Zbigniew Huptyś sprawę wyjaśnił: Utwór ten, skomponowany ponad sto lat temu nie nadaje się do zbiorowego śpiewu, ponieważ rozpiętość pomiędzy najniższym a najwyższym dźwiękiem melodii to półtorej oktawy, rzecz nie do wykonania dla osób bez przygotowania wokalnego. Oczywiście dla Pro Arte nie stanowiło to żadnego problemu i hymn wybrzmiał w ścianach niepołomickiego Sokoła po raz pierwszy od wielu lat.

Współpraca obu stowarzyszeń – PTG Sokół oraz Towarzystwa Miłośników Muzyki i Śpiewu wydaje się bardzo obiecująca. Pro Arte jest gotowe wykonywać hymn Sokoła, kiedy tylko będzie taka potrzeba, zaś Sokół zaoferował swoją siedzibę jako miejsce na próby zespołu.

Tego dnia zespół wykonał kilka kolęd z programu, który przygotowuje teraz na swój styczniowy koncert – od tych tradycyjnych, poprzez bitowe aranżacje Zbigniewa, po klasyczne angielskie.

Później było wspólne śpiewanie z uczestnikami. Rozstaliśmy się życząc sobie nawzajem Wesołych Świąt i jeszcze lepszego Nowego Roku 2024.

Teresa Urban
wiceprezes PTG Sokół

Fot. Szymon Urban