27 czerwca chór Cantata zaprosił wszystkich swoich sympatyków do gościnnych sal Zamku Królewskiego w Niepołomicach na koncert wiosenno-letni.

To pierwszy i jedyny koncert Cantaty w tym sezonie – przerwa spowodowana była pandemią korona wirusa – który był znakomitym sposobem na rozpoczęcie wakacji. Wystąpili na nim oprócz chórzystów młodzi muzycy z Orkiestry Kameralnej Fresco Sonare z Krakowa, na co dzień związani z Dworkiem Białoprądnickim. Muzycy zagrali najpierw kilka utworów instrumentalnych, a następnie dołączyli do nich chórzyści i kilka utworów wykonali wspólnie.

Koncert był okazją do symbolicznego przekazania batuty, jakie dokonało się przez pandemię. Wieloletniego dyrygenta, profesora Bogusława Grzybka zastąpiła Monika Bachowska – dyrygentka, pedagog, dr hab. sztuk muzycznych, profesor nadzwyczajna Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Koncert rozpoczęli muzycy Fresco Sonare pod dyrekcją Moniki Bachowskiej, później dołączyli do ich chórzyści, by w końcu batutę przejął profesor Bogusław Grzybek. Po kilku utworach nastąpiły uroczyste podziękowania i przekazanie batuty. Oczywiście były one okazją do wspomnień. Profesor wspominał pierwszą wizytę w Niepołomicach – zimową z kuligiem, jeszcze przed chórem. Później propozycję założenia chóru, jaką otrzymał od wokalistki Opery Krakowskiej a mieszkanki Niepołomic – profesor Aleksandry Polak. Propozycję-wyzwanie podjął i z powodzeniem realizował przez 27 lat, przy wsparciu gminy. Chór Cantata powstał w 1994 roku i od tego czasu profesor Bogusław Grzybek zarażał swoją miłością do muzyki i śpiewu, ale też przekazywał swoją ogromną wiedzę muzyczną swoim chórzystom.

Chór Cantata z profesorem Grzybkiem nie tylko śpiewał i poznawał tajniki muzyki, ale również podróżował po całej Europie, koncertował w najpiękniejszych miejscach i zawierał cenne muzyczne znajomości. Wspominali więc koncerty w Rzymie i Paryżu, ale także odwiedziny na Litwie, Łotwie czy w Szwecji. Wszyscy połączyli duży kawałek życia z działalnością chóru. Dlatego podziękowań było sporo i ważnych, szczególne były dla zaprzyjaźnionego krakowskiego chóru Organum i burmistrza Niepołomic Stanisława Kracika. W imieniu władz miasta profesorowi dziękowali za wybitne zasługi wiceburmistrz Michał Hebda i Marek Ciastoń, przewodniczący Rady Miejskiej.

Teraz Cantata rozpoczęła nowy rozdział. Jeszcze w pandemii, kiedy poluzowano pierwsze obostrzenia, zaczęli spotykać się na próby z Moniką Bachowską. Dzięki temu na niedzielnym koncercie mogli zaprezentować wspólnie przygotowane utwory i to zarówno z repertuaru klasycznego, jak i te z muzyki rozrywkowej. Podczas koncertu widzowie otrzymali pierwszą próbkę pracy pani dyrygent, jej enegergii, zaangażowania i pasji. Podczas przemówień mówiła również, że jak się angażuje, to na całego, dlatego wierzy, że i ona Niepołomicom odda serce, a do tego liczy na świetną współpracę z chórem i ciekawe jej efekty.

Życzymy obu – pani dyrygent i Cantacie – wielu wspólnych przygód, budowania pięknej i barwnej historii, a także muzycznych sukcesów dających radość i siłę. Z ciekawością czekamy na kolejny koncert. A w imieniu chóru, zapraszamy do współpracy wszystkich – kobiety i mężczyzn – którzy kochają śpiew i muzykę.