Dodano dn.: 24.04.2024

16 kwietnia otwarliśmy wystawę „Niepołomice zatrzymane w kadrze”. To już kolejna wystawa związana z historią Niepołomic przygotowana w naszej bibliotece. Tym razem prezentujemy fotografie Niepołomic wykonane przez Janusza Jagłę w II połowie XX wieku oraz kartki pocztowe i zdjęcia pochodzące ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej. Całość wzbogacona została pięknymi opisami Niepołomic pochodzącymi z: książki Stanisława Warcholika pt. „Niepołomice” (publikacja ta ukazała się w 1911 r., a dochód z jej sprzedaży został przeznaczony na poczet sypania Kopca Grunwaldzkiego) oraz z artykułu Mieczysława Rokosza „Początki Niepołomic” z Gazety Niepołomickiej nr 5/6 14.04.1991, s. 1, 5.

„Niepołomice zatrzymane w kadrze” to migawki miejsc, zdarzeń, czasem ludzi – wszystkiego co składa się na obraz naszego miasta. Dzięki fotografiom i starym kartkom pocztowym możemy odbyć sentymentalną podróż do Niepołomic sprzed lat.

Autorem ponad 120 zdjęć tworzących wystawę jest Mieczysław Janusz Jagła. Urodził się w 1947 r. w Niepołomicach, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące. Naukę kontynuował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. W latach 1997 – 2014 pełnił funkcję dyrektora Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego (MOA) w Niepołomicach.

Pod koniec lat 60-tych XX wieku wstąpił do Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. W 1975 roku postanowił założyć podobne towarzystwo w swoim mieście. Przez kilka lat grupa miłośników Niepołomic spotykała się nieformalnie, zbierając różnego rodzaju pamiątki i artefakty związane historią miasta i okolicy. Dopiero w lipcu 1980 roku Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej zostało zarejestrowane, uchwalono Statut, wybrano władze. Został wtedy wybrany prezesem Zarządu i funkcję tę pełni do dzisiaj. W 2008  roku  Janusz Jagła założył i prowadzi do dzisiaj Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Niepołomicki Dom Kultury Seniorów.

Na prezentowanej wystawie znajduje się również bogaty zbiór starych kartek pocztowych i zdjęć, które otrzymaliśmy od pana Jagły, ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej.

SMZN to grupa ludzi połączonych wspólną pasją i miłością do swojej małej Ojczyzny. Wśród  zgromadzonych przez lata działalności zbiorów, znajdują się tysiące starych zdjęć, opracowań historycznych, nagrań i przedmiotów codziennego użytku związanych z historią i tradycją Ziemi Niepołomickiej.

Stowarzyszenie prowadzi również Uniwersytet Trzeciego Wieku (ok. 120 wykładów) oraz Niepołomicki Dom Kultury przy ul. Bocheńskiej 23. Organizuje m.in. kursy komputerowe, Internetowe i multimedialne, warsztaty ozdób i dekoracji oraz rękodzieła artystycznego, warsztaty malarstwa sztalugowego dla dorosłych i dzieci, haftu i szydełkowania, naukę języka angielskiego dla seniorów, a także zajęcia z aerobiku wodnego oraz taniec w kręgu. Ponadto Stowarzyszenie organizuje wycieczki krajowe i zagraniczne, wydarzenia integracyjne oraz występy artystyczne.

Stowarzyszenie funkcjonuje nieprzerwanie od ponad 40 lat i skierowane jest do ludzi, którzy chcą  realizować i rozwijać swoje pasje.

Wystawę rozpoczynamy w holu biblioteki fotografiami miejsc charakterystycznych dla naszego miasta, które najbardziej kojarzą się z  Niepołomicami. Przechodząc dalej korytarzem w stronę Galerii na Schodach znajdują się plansze przedstawiające Zamek Królewski, kościół oraz zdjęcia starych domów, których już niestety nie ma.

Kolejna część wystawy znajduje się w Laboratorium Aktywności Społecznej. Są tam fotografie przedstawiające Puszczę Niepołomicką, Obserwatorium Astronomicznego, miejsc w których niepołomiczaninie spędzali wolny czas, dawnych zakładów pracy, koszar wojskowych i oczywiście Kopca Grunwaldzkiego. Można tutaj również zobaczyć zdjęcia Ratusza, Rynku, szkół, a na koniec zapraszamy na spacer po niepołomickich ulicach.

Wernisaż rozpoczęła dyrektor biblioteki Joanna Lebiest, która w kilku słowach przedstawiła ideę powstania wystawy, następnie Janusz Jagła opowiadał o swojej pasji fotograficznej, a także zaprezentował pokaźną kolekcję aparatów fotograficznych, która znajduje się w jego zbiorach.

Po części oficjalnej licznie zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć prezentację kolekcji fotografii, które nie znalazły się na wystawie.

Ewa Korabik
Agnieszka Grab