Dodano dn.: 17.01.2024

Sztuka nie musi być nudna jak tabelki statystyczne z ilością zaszczepionego bydła w Walii pięć dekad temu lub jak bezduszny zapis historii składający się z samych dat. Sztuka jest źródłem inspiracji, wiedzy i refleksji. Jest obrazem przeszłości, odbiciem obyczajów i życia codziennego, a także świata królów i zwyczajnych ludzi.

Muzeum Niepołomickie zaprasza na cykl spotkań, przeznaczony dla wszystkich osób zainteresowanych sztuką i historią, bez względu na wiek czy poziom wiedzy. Chcemy, aby uczestnicy naszych wykładów poznali historię sztuki w sposób nie nudny i angażujący, a przede wszystkim inspirujący.

Gospodynią spotkań będzie Dorota Dec, kurator wystawy sztuki europejskiej zatytułowanej Theatrum Pictorium – Teatr Malarstwa, znawczyni europejskiego malarstwa. Była ona wieloletnim kustoszem w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, jest specjalistką w zakresie malarstwa niderlandzkiego i włoskiego, epoki renesansu i baroku. Kto choć raz zetknął się z Panią Dorotą, ten przychodzi w ciemno na jej wszystkie wykłady.

Spotkania odbędą się w naszej galerii Theatrum Pictorium – Teatr Malarstwa. Spotkania. Miejsce to pozwoli uczestnikom obcować z dziełami malarstwa europejskiego i zapewni bardzo osobisty kontakt z dziełami. Wykłady będą prowadzone w sposób interaktywny. Uczestnicy będą mieli okazję zadawać pytania, dyskutować i dzielić się swoimi opiniami.

Program

  • 21 stycznia 2024, godz. 13.30

„Zawiść” – rzeźba Giusto le Courta i temat siedmiu grzechów głównych w kulturze europejskiej

  • 18 lutego 2024, godz. 13.30

Wenecja w masce – Karnawał według Pietro Longhiego

  • 24 marca 2024, godz. 13.30

Nie tylko Wit Stwosz – westfalski malarz Johann Koerbecke i jego ołtarz z Marienfeld

  • 21 kwietnia 2024, godz. 13.30

XVII-wieczny portret holenderski w przestrzeni prywatnej i publicznej

  • 19 maja 2024, godz. 13.30

„Z wyobraźni” czy „z natury”. Pejzaż w malarstwie europejskim

  • 16 czerwca 2024, godz. 13.30

Początki turystyki, czyli Grand Tour dżentelmenów

Wstęp na wszystkie spotkania: 1 zł.