26 stycznia w Sali Akustycznej Zamku Królewskiego Towarzystwo Miłośników Muzyki i Śpiewu zorganizowało pierwsze w tym roku wydarzenie pod tytułem „Leć kolędo w świat…”.

Koncert rozpoczęto od cytatu z Ewangelii wg św. Łukasza „Pasterze u żłóbka” (Łk 2,8-14) . Po nich zabrzmiała kolęda „Bóg się rodzi”. Zespół Kameralny Pro Arte pod opieką muzyczną Jerzego Sobeńki oraz Katarzyny Rojek wykonał kolędy i pastorałki m.in. „Coś się dzieje”, „Do Betlejemu”, „Jakaż to gwiazda”, „Ta święta noc”, trzy kolędy staniąteckie, „Cicha noc”, czy anglojęzyczną piosenkę „White Christmas” z repertuaru Binga Crosby’ego. W tej części zaprezentowane zostały również: pastorałka „W ubogiej stajence”, którą z towarzyszeniem fortepianu i fletu zaśpiewał uczeń Szkoły Podstawowej w Woli Batorskiej Szymon Zabijak oraz utwór „Mario czy Ty wiesz” w wykonaniu piszącego tę relację i Glorii Brzezińskiej. Duet ten poprowadził również drugą częścią koncertu – wspólne kolędowanie, nazwane przez organizatorów niepołomicką lekcją śpiewania. Elementy góralskich strojów ludowych, w których wystąpili prowadzący, zapowiedziały muzyczny charakter kolejnego bloku programowego, w którym popłynęły folkowe pastorałki i znane kolędy, których słowa prezentowane były przy pomocy multimedialnego śpiewnika.
Licznie zebrana publiczność w różnorodny sposób, raz klasycznie raz folkowo, refleksyjnie i z góralskim zacięciem mogła znów poczuć ten niezwykły czas Bożego Narodzenia, który co prawda minął, ale dla wielu z nas jest wciąż żywy nie tylko w pamięci, ale przede wszystkim w sercu.

Na obecnych czekała również niespodzianka – prezent w postaci historycznej już płyty z kolędami, nagranej w 2004 roku przez Towarzystwo z inicjatywy Aleksandry Polak.

Kończąc tę relację w imieniu organizatora wydarzenia przekazuję podziękowania partnerom w realizacji, którymi byli: Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach, Kolejowe Towarzystwo Kultury z Krakowa, Muzeum Niepołomickie, Małopolski Bank Spółdzielczy oraz Miasto i Gmina Niepołomice za współfinansowanie koncertu.

Towarzystwo serdecznie zaprasza wszystkich miłośników muzyki i śpiewu oraz sympatyków na kolejne wydarzenie, jakim będzie, zaplanowany w kwietniu, koncert pasyjny.

W imieniu TMMiŚ
Janusz Rojek
Foto: Janusz Jagła