Przez rok i trzy miesiące dom kultury w Podłężu stał pusty. Już czas, by ożył na nowo. Dorośli i dzieci będą tu mieli swoje Siedlisko

12 lat temu właśnie w Podłężu rozpoczął się niezwykły eksperyment. Dom kultury został przekazany w ręce Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych Inspiro. Organizacji, która była znana w naszej gminie – tworzyła wiele wydarzeń, warsztatów i projektów. W 2009 roku Inspiro otrzymało swoje miejsce i zaczęła się nowa epoka. Podłęski dom kultury stał się ewenementem na skalę krajową. Zajęcia, wykłady, spotkania, warsztaty, projekty, wakacje, wernisaże, wystawy i przedstawienia przyciągały dzieci i dorosłych nie tylko z Podłęża, nie tylko z naszej gminy, ale z dużo bardziej odległych miejsc. Ciekawe tematy, inspirujące zajęcia, świetni prowadzący, a przede wszystkim otwarci, kreatywni i tworzący wyjątkową atmosferę Beata Kwiecińska i Maciek Dąbrowski sprawiali, że każdy czuł się tu mile widziany i u siebie. Dom Kultury Inspiro przez lata działalności był prawdziwym fenomenem. Powstało o nim wiele prac naukowych, przyjeżdżały wycieczki studentów, samorządowców i animatorów kultury, by podpatrzeć, jak w małej miejscowości udało się stworzyć tak wyjątkowe i tętniące życiem miejsce. To wszystko sprawiło, że ich decyzja o rezygnacji z prowadzenia domu kultury była przykra i wywołała duże poruszenie. Czas był trudny i nie mogliśmy z nimi negocjować zmiany tego postanowienia, ale bardzo dziękujemy za pracę włożoną w tworzenie tego miejsca, wyobraźnię kreującą tu zupełnie nowy świat i serce, które można było poczuć po przestąpieniu progu domu kultury. Pozostała pustka i żal, ale trzeba przyznać, że eksperyment uznajemy za niezwykle udany. Dlatego też po ponad roku zamknięcia, uruchamiając na nowo dom kultury w Podłężu, zaprosiliśmy do współpracy również stowarzyszenie – Zielonego Puszczyka. Ludzi niezwykle aktywnych w naszej gminie, którzy dotąd dali się poznać, jako organizatorzy wielu wydarzeń, spotkań, warsztatów i projektów.

Stowarzyszenie Zielony Puszczyk koncentrowało się do tej pory na szerzeniu wiedzy dotyczącej natury i środowiska. Organizowane przez nich spacery po mieście, łąkach czy puszczy miały na celu zapoznanie jej uczestników z fauną i florą najbliższej okolicy. Kiedy lepiej poznajemy naszych sąsiadów możemy stworzyć korzystniejsze warunki, by wspólnie obok siebie przyjaźniej egzystować. Puszcza – jej przyroda i mieszkańcy – towarzyszą Niepołomicom od początków dziejów. Poznawanie ich od wieków stanowi ważną część życia mieszkańców naszej gminy, dlatego też zapewne, na ich zajęciach zawsze było mnóstwo zainteresowanych.

Prowadzący stowarzyszenie – Piotr Woś, Agnieszka Woś, Paulina Szerelewicz-Gładysz i Jakub Gładysz – podjęli się organizacji domu kultury w Podłężu niezwykle serio. Chcieliby kontynuować najlepsze tradycje Domu Kultury Inspiro, którego również byli użytkownikami, ale też rozwijać swoje dotychczasowe projekty i nowe pomysły.

Ponieważ do tej pory dom kultury nazwany był od stowarzyszenia, które je prowadziło, naturalna wydaje się zmiana. Zielony Puszczyk, chce nawiązać do swoich zainteresowań naturą, tradycją, ale i skojarzeniami z miejscem przyjaznym jego użytkownikom i sąsiadom. Proponują nazwę Siedlisko. Mam nadzieję, że spodoba się Wam, tak jak spodobała się nam. Przedstawiciele stowarzyszenia zapraszają już mieszkańców Podłęża i gminy, dotychczasowych użytkowników domu kultury, ale i tych, którzy do tej pory do Podłęża nie zaglądali, a także podłęskie placówki – szkołę i przedszkole – do rozmów o tym, jakie są Wasze oczekiwania i potrzeby, jeśli chodzi o placówkę kultury. Jak najlepiej będą mogli pomóc Wam rozwijać zainteresowania i pasje. Jakie zajęcia byłyby potrzebne, a na jakie najchętniej byście uczęszczali. Chcą, by dom kultury stał się centrum Podłęża, do którego każdemu będzie po drodze.

Przed Agnieszką, Pauliną, Jakubem i Piotrem bardzo trudne zadanie, bo poprzeczka ustawiona jest wysoko, ale wierzymy, że stworzą miejsce, które rozkwitnie na kulturalnej mapie naszej okolicy i pokochacie je na nowo. Wprawdzie najbliższy czas z powodu pandemii będzie bardziej kameralny, ale może i tak nowy dom kultury to dobra okazja na wyjście z domu, ciekawe spotkania, budujące rozmowy i wspólne tworzenie czegoś niezwykłego.

Przyjmijcie nowe Siedlisko przyjaźnie i rozgośćcie się w nim.

Roman Ptak
Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice